Nowy pomnik stanie w Kielcach? Matka Polka Sybiraczka za 100 TYSIĘCY ZŁ!

2021-01-14 11:24 tom
Nowy pomnik stanie w Kielcach. Matka Polka Sybiraczka za 100 TYSIĘCY ZŁ!
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Nowy pomnik stanie w Kielcach? Matka Polka Sybiraczka za 100 TYSIĘCY ZŁ!

Na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia nieopodal kieleckiej Kadzielni ma stanąć pomnik Matki Polki Sybirczaki. Monument zostanie wybudowany z inicjatywy tutejszego oddziału Związku Sybiraków, będzie symbolicznym hołdem dla Polaków wywiezionych przez Rosjan wgłąb Sybiru. Mimo szczytnej idei pewne kontrowersje budzi koszt budowy monumentu, który opiewa na aż 100 tys. zł.

Rzeźba będzie wykonana z brązu, figura ma mierzyć 2 metry, zostanie umieszczona na naturalnym kamieniu. Na ten moment przygotowano model pomnika w skali 1:5. Kielecki oddział Związku Sybiraków starał się o budowę pomniku od kilku lat, podczas najbliższej sesji rady miasta kieleccy rajcowie podejmą ostateczną decyzję o realizacji projektu. Tymczasem stowarzyszenie Przyjazne Kielce poinformowało, że koszt budowy pomnika pochłonie aż 100 tys. zł! Fundusze mają pochodzić ze zbiórek i środków publicznych.

CZYTAJ: Radny z Buska rzucił się z nożem na policjantów! Trafi do szpitala psychiatrycznego

- Lokalizacja będzie głosowana na sesji Rady Miasta 21 stycznia. Oczywiście, to była tragedia. Oczywiście, pamięć jest potrzebna. Ale zacznijmy w końcu żyć przyszłością, nie przeszłością. W Kielcach nie da się przejść kilometra, aby nie potknąć się o coś uświęconego krwią bohaterów. Tylko że oni ginęli i cierpieli po to, byśmy my mogli cieszyć się życiem - komentuje stowarzyszenie Przyjazne Kielce.

ZOBACZ: Wilk Bartek szuka... ŻONY! Oto jego wędrówki i podboje!

Makabra na Śląsku. Zabił 13-latkę, bo była z nim w ciąży?