Wilk Bartek szuka... ŻONY! Oto jego wędrówki i podboje!

2021-01-14 9:52 tom
Wilk Bartek szuka... ŻONY! Oto jego wędrówki i podboje!
Autor: colfelly/Pixabay Wilk Bartek szuka... ŻONY! Oto jego wędrówki i podboje!

Bartek - młody wilk ze Świętokrzyskiego jest monitorowany przez leśników dzięki założonej obroży telemetrycznej. Jurny samiec tuż przed świętami wybrał się na wędrówkę w poszukiwaniu partnerki, naukowcom udało się ustalić, że przynajmniej dwa razy doszło do reprodukcji. Obecnie wilk przebywa na terenie Lasów Przysuskich, gdzie leśnicy od wielu lat odnotowali reprodukcję tych dzikich zwierząt.

Wilk Bartek jest członkiem najstarszej rodziny wilczej w Świętokrzyskiem, nadano mu imię na cześć słynnego dębu. Ważący 40 kilogramów samiec został złapany 30 listopada 2020 roku w lasach w okolicy Suchedniowa przez profesora Romana Gulę, leśniczego Artura Milanowskiego i przyrodnika Jacka Majora. Zwierzak ma nałożoną opaskę telemetryczną, która stale monitoruje jego poczynania. Naukowcy ustalili, że Bartek ma za sobą sporą wędrówkę, którą odbył, by spłodzić potomstwo.

CZYTAJ: Mistrzostwa świata w piłce ręcznej czas zacząć! W składzie Polski pięciu graczy VIVE!

- 22 grudnia Bartek wyruszył na wędrówkę w poszukiwaniu partnerki. Przekroczył drogę nr 42 między Piętami i Odrowążem i dotarł aż pod Skłoby, wieś położoną na zachód od Chlewisk. W tym kompleksie leśnym odnotowujemy obecność wilków od wielu lat, a dwa razy udało nam się udokumentować reprodukcję (rodzina z Lasów Niekłańskich). Bartek pozostał w okolicach Skłobów przez pięć dni, po czym powrócił na rodzinne terytorium. Po jednym dniu odpoczynku znów wyruszył w drogę - informuje prof. Roman Gula.

Następnie Bartek skierował się na zachód, gdzie ponownie odnotowano reprodukcję wilków, po czym wrócił do Puszczy Świętokrzyskiej. Niedługo później poszedł w stronę Końskich i przekroczył granicę województwa osiadając w miejscowości Gielniów. Samiec prawdopodobnie liczy na dalsze podboje, ponieważ w okolicach, gdzie przebywa od lat obserwowana jest reprodukcja wilków.

ZOBACZ TEŻ: Atak zimy w Kielcach. Szokująca liczba kolizji na drogach!

Obchody 2 rocznicy zabójstwa Pawła Adamowicza