Rolnik próbował wyciągnąć traktor. Wtedy zaczął się koszmar. Tragedia w Świętokrzyskiem

2021-10-13 20:15
Ciągnik rolniczy
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Rolnik próbował wyciągnąć traktor. Wtedy zaczął się koszmar. Tragedia w Świętokrzyskiem / Zdjęcie poglądowe

Świętokrzyskie. 70-letni mężczyzna zginął w środę po południu przygnieciony przez ciągnik w miejscowości Dobrzeszów (pow. kielecki) - poinformowała w komunikacie Polska Agencja Prasowa. To kolejny śmiertelny wypadek, który wydarzył się podczas prac polowych w woj. świętokrzyskim w ciągu dwóch dni. Od początku roku w regionie odnotowano ponad 440 wypadków w rolnictwie.

Świętokrzyskie. Rolnik próbował wyciągnąć traktor. Wtedy zaczął się koszmar

Informację o fatalnym w skutkach wypadku w Dobrzeszowie przekazał Polskiej Agencji Prasowej bryg. Marcin Nyga, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. Do zdarzenia doszło około w środę (13.10.2021), ok. godziny 17. Z informacji przekazanych ratownikom wynikało, że ciągnik rolniczy przewrócił się na 70-letniego mężczyznę. - Na miejsce pojechały trzy zastępy straży pożarnej. Kiedy przyjechali ratownicy, rolnik został już wydobyty spod maszyny. Niestety jego życia nie udało się uratować - podaje PAP. Podkom. Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach dodał, że mężczyzna, kierujący ciągnikiem rolniczym próbował wyciągnąć inny traktor unieruchomiony na polu uprawnym. Maszyna, którą prowadził, w pewnym momencie się przewróciła i przygniotła rolnika.

Czytaj też: Tajemnicza śmierć w Starachowicach. W hostelu znaleziono martwą Ukrainkę

- "Wskutek poniesionych obrażeń poniósł on śmierć. Trwa szczegółowe wyjaśnianie okoliczności zdarzenia - przekazał Macek, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Bryg. Nyga zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy strażacy interweniowali dziesięć przy wypadkach, do których doszło w trakcie wykonywania prac polowych. Sześć osób zginęło. Ostatnie zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w miejscowości Wójcza w pow. buskim. 26-letni mieszkaniec gminy Solec-Zdrój został wciągnięty za ubranie przez wałek łączący kombajn z ciągnikiem rolniczym. Mężczyzna zginął na miejscu.

Od początku roku w woj. świętokrzyskim do oddziału regionalnego KRUS w Kielcach zgłoszono ponad 440 wypadków przy pracach w rolnictwie. Najwięcej zdarzeń dotyczyło upadków z wysokości oraz pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń.

Z danych KRUS wynika, że najczęściej rolnicy powodują wypadki, wykonując pracę maszynami w złym stanie technicznym oraz pracując w nieodpowiedniej odzieży. Dodatkowym problemem jest rutyna, pośpiech i nieostrożne wykonywanie prac w gospodarstwie.

Sonda
Czy miałeś kiedyś groźny wypadek?
Rolnicy. Podlasie. "Stan agonalny". Chory cielak w Ciemnoszyjach