Świętokrzyskie odgrodzone od mazowieckiego płotem za 700 tysięcy! Powodem... świnie

2021-01-08 11:10 tom
Świętokrzyskie odgrodzone od mazowieckiego płotem za 700 tysięcy! Powodem... świnie
Autor: Grzegorz Wachnicki /Nadleśnictwo Radom Świętokrzyskie odgrodzone od mazowieckiego płotem za 700 tysięcy! Powodem... świnie

Na granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego powstał długi na 34 kilometry płot. Powodem powstania konstrukcji jest ograniczenie przemieszczania się dzików ze względu na panującą epidemię afrykańskiego pomoru świń. Chodzi o to, by zwierzyna nie przechodziła z terenów należących do woj. mazowieckiego do Świętokrzyskiego. Ogrodzenie powstało wskutek decyzji wojewody świętokrzyskiego.

Budowa płotu pochłonęła 700 tys. zł, decyzja zapadła w październiku. Ogrodzenie zostanie poprowadzone na 24 km terenu zarządzanego przez Nadleśnictwo Starachowice oraz na 10 km należących do Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Płot ma ochronić dzikie zwierzęta zamieszkujące w świętokrzyskich lasach, szczególnie dziki, przed migrującymi zwierzętami roznoszącymi afrykański pomór świń. Nadleśnictwo dokonało wszelkich starań, by zasieki skutecznie rozdzieliły lasy na terenie obu województw.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczny wypadek na DK 42 pod Starachowicami. Nie żyje potrącony pieszy!

- Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej: co 2 m - informuje Nadleśnictwo Radom.

Konstrukcja jest ponadto uzupełniona o specjalne bramy, które pomogą zachować ciąg komunikacyjny na terenie lasów.

Zniszczyli ekologiczne latarnie w Warszawie