Uff - jak gorąco! Nadchodzą upały powyżej 30 stopni! Pomarańczowy alert IMGW! [PROGNOZA POGODY]

2021-06-18 13:53
Upał, temperatura
Autor: Pixabay W weekend upały na Warmii i Mazurach. IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia.

Nadeszła prawdziwie letnia aura! W piątkowe południe termometry wskazują 27 stopni Celsjusza w Świętokrzyskiem, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że od 18 czerwca aż do wtorku, 22 czerwca, temperatury w naszym regionie mogą przekroczyć nawet 30 stopni! Instytut wydał pomarańczowy alert, osoby ciężko znoszące tropikalne upały powinny - w miarę możliwości - pozostać w domach. Pamiętajmy też o zasadach bezpieczeństwa podczas aktywnego wypoczynku nad zalewem czy jeziorem. - Wielu osobom czas wolny i dobra zabawa nierozerwalnie kojarzy się z alkoholem. Jak się okazuje jest on jedną z głównych przyczyn tragedii do jakich dochodzi nad wodą. W ubiegłym roku odnotowaliśmy, aż 17 utonięć - podkreśla Artur Majchrzak z biura prasowego kieleckiej policji.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje dla całego woj. świętokrzyskiego. Jak podkreślają synoptycy, najbliższe dni będą prawdziwie upalne, z nieba lał będzie się tropikalny żar. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 32°C. W nocy chłodniej, ale i tak bardzo ciepło, termometry pokażą od 15°C do 18 stopni. W związku z letnią aurą, świętokrzyscy policjanci przekazali mieszkańcom regionu sporo ważnych rad. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie wchodzić do wody (zalewy, baseny, jeziora) po spożyciu alkoholu!

CZYTAJ TEŻ: Nocny alarm na zalewie w Sielpi! Zaginął mężczyzna! Mówił, że... popłynął odpocząć!

- Jak się okazuje jest on jedną z głównych przyczyn tragedii do jakich dochodzi nad wodą. W ubiegłym roku odnotowaliśmy, aż 17 utonięć. Każde z tych nieszczęść, to ogromy ból dla rodziny - podkreśla Artur Majchrzak ze świętokrzyskiej policji.

Koniecznie należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby zastosować następujące środki ostrożności:

  • wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli
  • stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika
  • bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko pływa
  • nie skacz do nieznanej i płytkiej wody
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu
  • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich
  • korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego
  • pływając na łodziach, kajakach zawsze wkładaj kapok
  • nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki.

Aby zadbać o bezpieczeństwo osób odpoczywających aktywnie, w Chańczy, Sielpi i w Cedzynie służbę pełnią policyjni "motorowodniacy".

Express Biedrzyckiej - Jacek Jaśkowiak: Powrót Tuska to wymarzony scenariusz dla Kaczyńskiego