Wszystkich Świętych (zdj. ilustracyjne)

i

Autor: UM Kielce Wszystkich Świętych (zdj. ilustracyjne)

Wszystkich Świętych 2019: Uwaga na HIENY CMENTARNE! [AUDIO]

2019-10-31 12:47

Wszystkich Świętych 2019 już niemal lada dzień. Kielczanie już na kilka dni przed uroczystym świętem tłumnie odwiedzają groby bliskich. Na to tylko czekają bezwzględni złodzieje, którzy czyhają na swoją szansę, by ukraść nie tylko znicze, wiązanki czy kwiaty, ale też gotówkę czy dokumenty. Pozostawione mieszkania również stanowią łakomy kąsek dla złodziei.

Wszystkich Świętych to nie tylko czas refleksji i zadumy, ale też okres wzmożonej aktywności cmentarnych rabusiów. Złodzieje w tym czasie nie próżnują, a policja ma pełne ręce roboty.

- Nie da się ukryć, że okres Wszystkich Świętych to najbardziej pracowity czas, jeśli chodzi o polskich policjantów. Jest kilka takich dat, Wszystkich Świętych z pewnością do nich należy - mówi sierż. szt. Karol Macek, oficer prasowy kieleckiej policji.

Dni poprzedzające i następujące po Dniu Wszystkich Świętych to czas, kiedy widzimy zwłaszcza policjantów drogówki, którzy kierują ruchem. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie również intensyfikuje się praca prewencji czy kryminalnych.

Kieleccy mundurowi muszą zmagać się z licznymi kradzieżami, do których dochodzi głównie na cmentarzach.

- Mamy do czynienia z kradzieżami cmentarnymi, zdarzają się przypadki kwiatów, zniczy, stroików. Uwaga przestępców jest skupiona nie tylko na cmentarzach, ale też na samochodach znajdujących się przy cmentarzu - potwierdza Karol Macek.

Policja apeluje i przypomina, by nie zabierać ze sobą na cmentarze przedmiotów, których nie potrzebujemy. Rabusie często "łaszą się" na pozostawione w autach torebki, plecaki czy widoczne rzeczy wartościowe.

- Przykłady z poprzednich lat pokazują, że takie sytuacje często kończą się zbiciem szyby i kradzieżą wartościowych przedmiotów - przyznaje oficer prasowy kieleckiej policji.

Kolejna ważna kwestia to dokumenty i gotówka.

- Jeżeli jedziemy na cmentarz, to naprawdę nie ma sensu brać ze sobą kilka tysięcy złotych w gotówce czy różnych dokumentów - apeluje Karol Macek. - Jeżeli taki portfel nam zginie, to ani się obejrzymy, a przestępca może go wykorzystać, by wyłudzić pożyczkę, kredyt czy poświadczenie.

Policja zachowuje szczególną czujność nie tylko na kieleckich cmentarzach, ale i na osiedlach. Niektórzy kielczanie odwiedzają swoich zmarłych na cmentarzach w innych regionach Polski, co wiąże się z kilkudniową nieobecnością. Funkcjonariusze mają świadomość, że puste mieszkania mogą wodzić rabusiów na pokuszenie.

Policja apeluje, by w przypadku kilkudniowej nieobecności zabrać ze sobą kosztowności.

- Nasza prośba jest taka, aby to co nie musi zostać w domu, na przykład duża gotówka, została zdeponowana w banku - przestrzega oficer prasowy.

Aby zachować bezpieczeństwo, wystarczy dbać o podstawowe środki zapobiegawcze - pamiętać o zamknięciu zamku, włączyć alarm, pozamykać i zasłonić okna.

Warto też uczulić sąsiadów, by ci zwracali uwagę na to, co dzieje się wokół domu. Na co jeszcze powinniśmy uważać podczas uroczystości Wszystkich Świętych 2019? W jaki sposób policja przygotowuje się do obchodów? Więcej szczegółów w materiale reportera Radia ESKA.

Jak chronić się przed złodziejami na Wszystkich Świętych? Opowiada sierż. szt. Karol Macek, oficer prasowy kieleckiej policji:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki