Amerykańskie czołgi na drogach w zachodniopomorskim! Trzeba zachować ostrożność [WYKAZ DRÓG, DEFENDER EUROPE 2020]

2020-02-27 13:16
Na drogach w regionie zachodniopomorskim pojawi się ciężki sprzęt państw NATO
Autor: materiały prasowe Na drogach w regionie zachodniopomorskim pojawi się ciężki sprzęt państw NATO

W piątek, 28 lutego, dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER Europe 2020 w Polsce. Kolumny z ciężkimi pojazdami pojawią się także na drogach w regionie koszalińskim. Trzeba przygotować się na możliwe utrudnienia.

W pierwszych dwóch kolumnach znajdą się pojazdy kołowe oraz zestawy niskopodwoziowe. Przejazd przez granicę zaplanowany jest około 20:00 i 20:30.

Następnie przejadą przez Szczecin, gdzie na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej żołnierze zatankują pojazdy przed dalszą drogą na poligon w Drawsku Pomorskim

W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie i korzystając m. in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 i nr 20 oraz dróg okolicznych oraz drogi wojewódzkiej nr 175 kierować się będą na poligony w głębi kraju.

Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

Istnieje jednak szansa, że na drogach województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego będzie można spotkać (i sfotografować) na swojej drodze kolumny wojskowych pojazdów także w ciągu dnia. W kolumnach będą jechały m. in.  Hummery,  cysterny, specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe i ciężarówki. 

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski.

Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w DEFENDER Europe 2020 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

W ćwiczeniu DEFENDER Europe 2020 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział około 37 000 żołnierzy. 20 000 ćwiczącego personelu amerykańskiego zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

Przerzut obejmuje komponenty pochodzące z wielu dywizji sił lądowych, jednostek Gwardii Narodowej oraz elementów jednostek rezerwowych US Army. W ćwiczeniu zaplanowano udział dodatkowo 9 000 żołnierzy USA już stacjonujących w Europie i około 8 000 żołnierzy z innych państw - w tym niemal 3000 z Polski. 

Mistrz kierownicy na ulicach Poznania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE