F-35 dla Polski. Nowe samoloty będą stacjonować w województwie zachodniopomorskim.

i

Autor: materiały prasowe F-35 dla Polski. Nowe samoloty będą stacjonować w województwie zachodniopomorskim.

F-35 dla Polski. Wiemy, gdzie trafią NIEWIDZIALNE myśliwce polskiego wojska [ZDJĘCIA]

2020-01-30 13:17

W piątek, 31 stycznia, podpisana ma zostać umowa na zakup dla polskiego wojska najnowocześniejszych, niewidzialnych myśliwców. Samoloty F-35 kosztować będą 4,6 mld dolarów. Łącznie kupimy od Amerykanów 32 maszyny. Dla naszej armii to ogromny skok technologiczny. Baza, w której będą stacjonować będzie musiała przejść gruntowny remont. Zostanie też mocno rozbudowana. Gdzie będą stacjonować w Polsce F-35A?

„Już w ten piątek, w Dęblinie o godz. 15, podpiszę wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35A” – poinformował w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Oznacza to, że Polska zapłaci za najnowocześniejsze amerykańskie maszyny prawie 2 miliardy dolarów mniej niż maksymalna cena, jaką zatwierdził jesienią ubiegłego roku Kongres Stanów Zjednoczonych.

Myśliwce kupowane są w ramach programu modernizacji "Harpia". Program zakłada kupno 32 myśliwców piątej generacji F-35.

– To nie jest zwykły samolot. To powietrzne centrum dowodzenia, które może współpracować i wysyłać informację do innych systemów uzbrojenia. To myśliwiec niewykrywalny przez inne radary. To zupełnie nowa jakość – mówi minister.

Lockheed Martin F-35 Lightning II to amerykański jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji zbudowany przez korporację Lockheed Martin w ramach projektu Joint Strike Fighter, który miał na celu zbudowanie maszyny spełniającej wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

F-35 jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej.

Polskie F-35 zastąpią samoloty Su-22 oraz MiG-29. Te maszyny produkcji radzieckiej wciąż są jeszcze wykorzystywane w polskim wojsku choć lata świetności mają już dawno za sobą. 

MiG-29 stacjonują w Malborku. To miasto znajduje się jednak zbyt blisko Kaliningradu, by mogła tam powstać baza dla nowych samolotów. 

Dlatego też zdaniem większości specjalistów F-35 trafią do Świdwina w województwie zachodniopomorskim gdzie znajduje się teraz lotnisko dla Su-22. Zdaniem specjalistów z portalu Defence24.pl jest to najbardziej zasadne rozwiązanie.

Sonda
Czy to dobrze, że Polska kupuje samoloty F-35?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki