Papież Jan Paweł II

i

Autor: Dennis Jarvis/cc/wikipedia Barka, była ulubioną pieśnią Jana Pawła II

Jan Paweł II w Koszalinie. Padły wzruszające słowa [WSPOMNIENIE]

2020-05-12 14:14

Rok 2020 miał być rokiem świętych Polaków. To setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II i beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Uroczystości beatyfikacyjne miały się odbyć 7 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie. Niestety pandemia koronawirusa zniweczyła plany. Watykan podjął decyzję o bezterminowym zawieszeniu beatyfikacji.

Kiedy urodził się Jan Paweł II? Data urodzin papieża to 18 maja 1920. Karol Wojtyła, syn Karola i Emilii na świat przyszedł w Wadowicach. Przyszły papież miał brata Edmunda, który był lekarzem. Wiadomo również, że Karol Wojtyła miał siostrę, która zmarła kilkanaście godzin po urodzeniu. Zarówno rodziców jak i swoje rodzeństwo, Jan Paweł II wspominał w swoim testamencie.

W tym roku zaplanowano uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, ale ze względu na epidemię koronowirusa, niestety ich formę trzeba było ograniczyć. Przełożono m.in. pielgrzymkę do Rzymu, która miała się odbyć 17 maja.

Papież Jan Paweł II przebywał w Koszalinie 1 i 2 czerwca 1991 roku, rozpoczynając swoją czwartą pielgrzymkę do Ojczyzny.

Podczas mszy świętej 1 czerwca papież Jan Paweł II powiedział: 

"Miejsce, na którym się spotykamy u początku mojej czwartej z kolei papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny, ma wymowę szczególną. Stajemy tutaj wobec jakiegoś istotnego fragmentu naszych dziejów, u samych tychże dziejów początku.

Miasto Kołobrzeg wiąże się z doniosłymi wydarzeniami roku tysięcznego. Trudno mi nie przypomnieć tych wydarzeń, które wiążą się z imieniem Bolesława Chrobrego, pierwszego władcy Polski ozdobionego królewską koroną. To on właśnie - syn i następca Mieszka - obrysowując kształt piastowskiego państwa, uwydatnił tę ziemię i ten gród: Kołobrzeg.

Stało się to na przedłużeniu Chrztu, jaki Polska przyjęła w 966 r., w osobie swego pierwszego historycznego władcy. Stało się to jako owoc wieńczący apostolską misję Wojciecha, biskupa Pragi, syna pobratymczego narodu czeskiego. Misjonarz legł pod mieczem pogańskich Prusów u brzegów Bałtyku w r. 997.

U grobu męczennika w Gnieźnie miał miejsce historyczny zjazd, w którym cesarz Otto III oraz legat papieża Sylwestra II potwierdzili pierwszą na ziemiach polskich metropolię jako owoc starań Bolesława. Metropolia gnieźnieńska stała się fundamentem organizacji - nie tylko Kościoła, ale i piastowskiego państwa. Fundament ten przetrwał dotąd: z górą tysiąc lat. Obok Krakowa i Wrocławia (i obok Poznania, gdzie biskupstwo istniało od czasów Chrztu) do tej fundamentalnej struktury wszedł wówczas - w r. 1000 - również Kołobrzeg.

Niech to przypomnienie z dalekiej przeszłości narodów leżących w centrum Europy stanie się dziś na nowo życzeniem i zapowiedzią europejskiej przyszłości u progu nowego tysiąclecia. Niech duch cesarza Ottona i króla Bolesława związany - przez pamięć świętego Wojciecha - związany wzajemnym braterstwem i poszanowaniem powróci do naszych dziejów jako kamień węgielny pokoju i współpracy.

Drodzy synowie i córki tej ziemi nad Bałtykiem. Kiedy przyszedł czas, że Słowo Boże znalazło tutaj miejsce w Kołobrzegu za czasów Bolesława Chrobrego, po niewielu latach pierwszy biskup Reinbern został wygnany - i stare wróciło na kilka jeszcze pokoleń. Dopiero misjonarz - biskup Otto z Bambergu utrwalił chrześcijaństwo nad Bałtykiem i na całym zachodnim Pomorzu.

Wiele stuleci dzieli nas od tamtych czasów. Przecież wy sami jesteście tutaj od kilkudziesięciu dopiero lat - a wasz biskup Ignacy jest od roku 1972 zaledwie drugim z kolei po Reinbernie biskupem w Kołobrzegu. Wyrażam wdzięczność za przygotowanie do tego eucharystycznego spotkania diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nad Bałtykiem.

Modliliśmy się wspólnie na różańcu. Cieszę się bardzo, że ten różaniec o zasięgu uniwersalnym dał też wyraz uniwersalnego, ogólnokościelnego włączenia waszego koszalińsko-kołobrzeskiego Kościoła. Jesteście w tej wielkiej wspólnocie ludu Bożego, w tej wielkiej wspólnocie Kościołów, które na całym świecie tworzą jeden Kościół, jeden Chrystusowy Kościół, jeden apostolski i katolicki Kościół, święty Kościół. Ta wspólnota się przez was wzbogaciła i stale wzbogaca. Równocześnie wy, czerpiąc z tej wspólnoty, stale się wzbogacacie, dojrzewacie" (Koszalin, 1 czerwca 1991 roku).

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Jak dobrze znasz życiorys św. Jana Pawła II?

Pytanie 1 z 10
Jak brzmiało drugie imię Karola Wojtyły?
100. rocznica urodzin Papieża

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki