Koronawirus. Szpital w Koszalinie wykonuje już maksymalną liczbę testów na COVID-19

2020-10-26 12:53 PAP Bogdan Stech
Koronawirus. Szpital w Koszalinie wykonuje już maksymalną liczbę testów na COVID-19
Autor: materiały prasowe Koronawirus. Szpital w Koszalinie wykonuje już maksymalną liczbę testów na COVID-19

Szpital Wojewódzki w Koszalinie wykonuje dobowo maksymalną liczbę ok. 150 testów na COVID-19, podczas gdy rośnie grupa osób kierowanych na badania przez lekarzy POZ. Pacjenci muszą liczyć się z koniecznością oczekiwania w kolejce – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala Marzena Sutryk. Wymazy od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, zarówno tych, którzy przebywają w kwarantannie, jak i tych kierowanych na badania przez lekarzy POZ, pobierane są w namiocie drive thru zlokalizowanym na terenie szpitala od ul. Piłsudskiego.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę placówki, rośnie liczba osób kierowanych na badania przez lekarzy POZ. Sutryk zaznaczyła, że Szpital Wojewódzki w Koszalinie jest w stanie wykonać ograniczoną liczbę ok. 150 testów na COVID-19 na dobę, w związku z tym kolejki będą się wydłużać. Dodała, że zarejestrowane telefonicznie (nr tel. 571 314 497) osoby na podstawie skierowania będą wpisywane na listę oczekujących. Sutryk zaznaczyła, że w Koszalinie punkt poboru wymazów znajduje się jeszcze w Poliklinice.

Czarny protest w Drawsku: Mam 18 lat i boję się tego kraju

- Stąd nasz apel do lekarzy POZ, by mieli na uwadze fakt, że ich pacjenci mogą wykonać badanie także w Poliklinice. Z pewnością pozwoli to rozładować kolejki – poinformowała Sutryk.

Dodała, że szpital wojewódzki zwróci się z prośbą do szpitali w regionie, m.in. w Sławnie, Kołobrzegu, Białogardzie, o przekazywanie pobranych od pacjentów próbek do laboratoriów w Szczecinie. Jak przekazała trwają również rozmowy w sprawie uruchomienia w Koszalinie dodatkowego punktu poboru wymazów poza terenem szpitala. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie podała, że w Koszalinie i w powiecie koszalińskim w poniedziałek potwierdzono zakażenie koronawirusem u 75 osób, w Zachodniopomorskiem – u 560 osób. W sumie w woj. zachodniopomorskim zakażonych zostało 7943 osób, zmarło 66 chorych.