Koronawirus w Koszalinie. Czy w tym roku ksiądz będzie chodził po kolędzie? Jest stanowisko diecezji!

2020-10-27 10:12 Bogdan Stech
Koronawirus w Koszalinie. Czy w tym roku ksiądz będzie chodził po kolędzie?
Autor: ADAM NOCOŃ / SE Koronawirus w Koszalinie. Czy w tym roku ksiądz będzie chodził po kolędzie?

Koronawirus w Koszalinie. Kolęda 2021. Czy w tym roku ksiądz będzie chodził po kolędzie? Czy tradycja zostanie przerwana przez COVID-19? Diecezja Koszalińsko - Kołobrzeska wydała zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej - czyli tzw. kolędy.

Kolęda 2021 w Koszalinie

W najbliższym roku w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej nie odbędzie się wizyta kolędowa w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach księża zaproszą mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św., np. mieszkańców poszczególnych ulic lub małych miejscowości. Intencją tej Mszy św. ma być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.

Zgodnie ze wskazówkami dla parafii: 

  • Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów.
  • Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz rozmowę, poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach.
  • Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
Protest samochodowy w Złocieńcu

Kolęda jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu kościołach chrześcijańskich. Zwyczaj ten znany jest w Polsce od lat. Jednym z elementów wizyty duszpasterskiej jest rozmowa z mieszkańcami. Dodatkowo ksiądz sprawdza zeszyty od religii, pyta dzieci o szkołę, a czasami dzieci recytują modlitwy lub śpiewają piosenki. Kolędę należy traktować jako okazję do indywidualnej rozmowy z księdzem. Wtedy domownicy mają możliwość rozwiania jakichś wątpliwości, przedstawienia swoich oczekiwań, zgłoszenia ewentualnych uwag czy propozycji. Zdarza się, że w wielu domach ludzie wyczekują, iż to ksiądz poprowadzi rozmowę.