Koszalin: Co dalej z zawalonym wiaduktem?. Dokumenty trafiły do nadzoru budowlanego

2021-11-24 11:16
Koszalin: Most zawalił się na samochód
Autor: Domin Koszalin. Most runął na zaparkowany samochód na ul. Batalionów Chłopskich. Na szczęście nikomu nic się nie stało

To jedna z największych katastrof budowlanych, do jakich doszło w ostatnich latach w województwie zachodniopomorskim. 21 listopada zawaliła się północna nitka wiaduktu drogowego na al. Monte Cassino w Koszalinie. Obiekt był przeznaczony do rozbiórki. Do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie trafiły dokumenty dotyczące proponowanych rozwiązań technicznych przy dalszych pracach rozbiórkowych.

Przypomnijmy, wiadukt zawalił się 21 października po południu na niezamkniętą dla ruchu ulicę Batalionów Chłopskich, która miała zostać zamknięta dopiero w kolejnych etapach rozbiórki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Uszkodzony został jeden samochód zaparkowany pod przęsłem wiaduktu.

Czytaj więcej: Most runął na samochód w Koszalinie! Auto kompletnie zmiażdżone [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kontrola WINB potwierdziła, że wiadukt zawalił się w wyniku załamania trzeciego filara i osunięcia jej ośmiu przęseł. W części południowej drugi filar uległ odchyleniu od pionu o ok. 30-50 cm. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako awaria podczas prowadzenia robót rozbiórkowych.

Koszaliński magistrat miał dostarczyć do 20 listopada ekspertyzę obejmującą kolejność i technologię usuwania pozostałości zawalonego wiaduktu i rozbiórki południowej nitki, która również jest niestabilna. Dokumenty zostały złożone w WINB w Szczecinie w ubiegłym tygodniu. Obecnie trwa oczekiwanie na decyzję WIMB dotyczącą wznowienia prac rozbiórkowych.

Równolegle toczy się prokuratorskie śledztwo w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego, zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób. W charakterze świadków przesłuchani zostali m.in. kierownik budowy, kierownik robót, operator koparki, i przedstawiciele inwestora. Nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Wiadukt w ciągu al. Monte Cassino powstał w latach 70. XX wieku. W marcu 2020 r. został zamknięty dla ruchu z powodu złego stanu technicznego, grożącego zawaleniem.

Czytaj też: Dlaczego zawalił się wiadukt na al. Monte Cassino w Koszalinie? Prokuratura wszczęła śledztwo [WIDEO]

Sonda
Czy często stoisz w korkach?
Zawalenie wiaduktu. Prokurator sprawdza przyczyny katastrofy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE