Koszalin. Wiadukt runął na samochód. Ważna decyzja nadzoru budowlanego

2021-12-01 17:53
Koszalin: Most zawalił się na samochód
Autor: Domin Koszalin. Most runął na zaparkowany samochód na ul. Batalionów Chłopskich. Na szczęście nikomu nic się nie stało

Rozbiórka wiaduktu na al. Monte Cassino w Koszalinie będzie kontynuowana. Taką decyzję podjął wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Szczecinie, a pracownicy mają wejść na teren budowy już jutro (2 grudnia). W październiku wiadukt zawalił się, podczas prowadzonych prac rozbiórkowych. Na szczęście w zdarzeniu nie ucierpiał żaden człowiek. Elementy budowli runęły natomiast na zaparkowany pod nią samochód.

Koszalin. Rozbiórka wiaduktu na al. Monte Cassino będzie kontynuowana

Wiadukt na al. Monte Cassino w Koszalinie został zamknięty dla ruchu w marcu 2020 roku ze względu na zagrożenie zawaleniem. Do katastrofy rzeczywiście doszło, ale w okolicznościach, których nikt się nie spodziewał. W październiku wiadukt runął, podczas prowadzonych prac rozbiórkowych. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, elementy konstrukcji zniszczyły natomiast zaparkowany pod wiaduktem samochód. Bezpośrednio po niekontrolowanym zawaleniu się wiaduktu wstrzymano wszelkie prowadzone na nim prace. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Szczecinie będą one jednak kontynuowane. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, nadzór budowlany zezwolił na dalszą rozbiórkę wiaduktu po przeanalizowaniu ekspertyzy obejmującej kolejność i technologię usuwania powalonych elementów konstrukcji północnego wiaduktu i rozbiórki południowej nitki, która wykazuje cechy niestabilności konstrukcji z uwzględnieniem oddziaływania na tereny przyległe. Ekspertyzę dostarczył koszalińskiemu magistratowi wykonawca zamówienia, a następnie została ona przekazana nadzorowi budowlanemu.

PRZECZYTAJ: Pomarańczowy alert w Zachodniopomorskiem. W nocy będzie mocno wiało!

Prace rozbiórkowe wiaduktu na al. Monte Cassino mają zostać wznowione już jutro (2 grudnia). Wykonawca zadeklarował, że konstrukcja zostanie rozebrana do końca grudnia, jednak uprzątnięcie terenu nastąpi już po Nowym Roku. 22 października, dzień po zawaleniu części wiaduktu, prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego, zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie potwierdziła, że nitka północna wiaduktu zawaliła się w wyniku załamania trzeciego filara i osunięcia ośmiu przęseł. W części południowej drugi filar uległ odchyleniu od pionu o około 30-50 cm. WINB zakwalifikował zdarzenie jako awarię podczas prowadzenia robót rozbiórkowych. Poniżej zdjęcia uszkodzonego wiaduktu w Koszalinie.

ZOBACZ: Kołobrzeg: Plama krwi i hasła na tablicach. Protest pod niewłaściwymi drzwiami [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy rozbiórka wiaduktu zakończy się w przewidzianym terminie?
Katastrofa budowlana
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE