Koszalińscy radni chcą grzebowiska dla zwierząt. Będzie wniosek do prezydenta

2022-01-27 21:01
Koszalińscy radni chcą grzebowiska dla zwierząt. Będzie wniosek do prezydenta
Autor: GAIMARD / CC0 / pixabay.com Koszalińscy radni chcą grzebowiska dla zwierząt. Będzie wniosek do prezydenta

Koszalińscy radni zdecydowali o skierowaniu do prezydenta miasta wniosku o wyznaczenie miejsca na grzebowisko dla zwierząt i podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia wskazanej lokalizacji do planu przestrzennego zagospodarowania Koszalina.

Podczas czwartkowego głosowania, za podjęciem uchwały w sprawie skierowania wniosku do prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego o wyznaczenie miejsca na grzebowisko zwierząt i podjęcia działań zmierzających do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiających jego lokalizację, zagłosowało 21 radnych. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch radnych, także dwóch było nieobecnych.

Projekt uchwały został wprowadzony pod obrady Rady Miejskiej w Koszalinie przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Radna KO, Bogumiła Tiece, która przedstawiała projekt, zaznaczyła, że mieszkańcy Koszalina zgłaszają potrzebę utworzenia miejsca, w którym można byłoby legalnie i godnie pochować domowego zwierzaka.

- Dla wielu pupil jest członkiem rodziny – mówiła radna Tiece i dodała, że obecnie są dwie możliwości pochówku, w tym tylko jedna legalna, zakładająca pozostawienie zwierzęcia u weterynarza do utylizacji, co dla wielu osób jest nie do przyjęcia. Pochowanie pupila np. w przydomowym ogródku jest nielegalne.

W Polsce znajduje się około 20 grzebowisk. Najbliższe znajduje się w Słupsku i prowadzi je Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak poinformowała radna, w Koszalinie chciał już je utworzyć prywatny przedsiębiorca, który zgłosił się z taką propozycją do ratusza, jednak dostał odmowę, bo nie ma miejsca wyznaczonego na taki cmentarz dla zwierząt. Bez uwzględnienia go w planie zagospodarowania przestrzennego, inwestycja nie może zostać zrealizowana.

Czytaj też: Zjechał z dachu wprost w ręce policjantów. Był poszukiwany listem gończym

Radna PiS, Anna Mętlewicz zgłaszała wątpliwości do projektu związane z ponoszeniem kosztów prowadzenia cmentarza dla zwierząt. W jej ocenie, mogą być "ogromne" i uznała, że można byłoby rozważyć kremację. Odpowiedział jej radny Tomasz Bernacki z KO, który zwrócił uwagę, że to do przedsiębiorcy należeć będzie utrzymanie grzebowiska.

-W tej uchwale chodzi tylko, by miejskie służby wskazały miejsce – zaznaczył radny Bernacki.

Zastępca prezydenta Koszalina, Wojciech Kasprzyk zapewnił, że prezydent podejmie działania w tej sprawie.

Czytaj też: Wilcza rodzina w Drawieńskim Parku Narodowym. Niezwykłe nagranie z fotopułapki

Sonda
Czy masz w domu psa?
Strażacy OSP Gwda Wielka uratowali tonącego psa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE