Pogrzeb biskupa

Ostatnie pożegnanie biskupa Tadeusza Werno. Pierwszy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zmarł w wieku 91 lat

2022-12-23 16:21

W piątek, 23 grudnia odbyły się uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup Tadeusz Werno zmarł 20 grudnia. Miał 91 lat. Biskupem był od 48 lat.

Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni. W czwartek, 22 grudnia, trumna z ciałem bpa Werno została wystawiona w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Następnie odprawione zostało nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego i msza św. żałobna.

W piątek, 23 grudnia, o godz. 11:00 trumna z ciałem biskupa została wystawiona w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie. Następnie odbyło się nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego, a po nim, w południe rozpoczęła się msza św. pogrzebowa.

Pierwszy bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Tadeusz Werno spoczął zgodnie ze swoją wolą zapisaną w testamencie w kwaterze kapłańskiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. W jego ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, wierni, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz oraz duchowni nie tylko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w tym metropolita szczecińsko-kamieński abp. Andrzej Dzięga i bp pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w koszalińskiej katedrze przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Papież Franciszek w odczytanym liście przekazał bp diecezjalnemu Edwardowi Dajczakowi, rodzinie zmarłego i wszystkim wiernym „wyrazy ojcowskiej bliskości”. Podziękował Bogu „za gorliwą posługę śp. bpa Tadeusza”, łącząc się duchowo ze wszystkimi uczestnikami liturgii pogrzebowej i udzielił im oraz całej wspólnocie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej swego apostolskiego błogosławieństwa.

Kard. Nycz, żegnając bpa Werno, zaznaczył, że bardzo chciał być na jego pogrzebie. - Niejako sobie to obiecaliśmy. Znaliśmy się w Konferencji Episkopatu 35 lat i mogę powiedzieć, tak jak to dzisiaj mówią młodzi, że „jakaś szczególna chemia zaistniała między nami od bardzo dawna”. Pogłębiła się wtedy, kiedy spotkaliśmy się tutaj, w diecezji koszalińskiej, w tej katedrze – mówił kardynał, który w latach 2004-2007 przewodniczył diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Kim był bp Tadeusz Werno?

Biskup Tadeusz Werno urodził się 4 sierpnia 1931 roku w Kaźmierzu Wielkopolskim. Ukończył niższe seminarium w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Gorzowie Wielkopolskim z rąk bp. Michała Klepacza. Przez trzy kolejne lata pracował najpierw jako wikariusz w gorzowskiej para­fii katedralnej, a następnie jako ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym. Potem posługiwał w zielonogórskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego w gorzowskiej Kurii Biskupiej. W 1971 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie 22 marca 1974 roku papież Paweł VI mianował ks. Werno pierwszym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Zattara (obecnie na terenie Algierii). Święceń biskupich udzielił mu w koszalińskiej katedrze 25 maja 1974 roku prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Bp Werno było trzykrotnie wybierany przez Kolegium Konsultorów na administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: po śmierci bp. Czesława Domina, po nominacji bp. Mariana Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego oraz po nominacji bp. Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego. W latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym. Był za to szykanowany przez aparat władzy komunistycznej. Był Honorowym Obywatelem miasta Świdwina i Słupska.

Na wniosek władz koszalińskiej Solidarności prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na emeryturę przeszedł 22 września 2007 roku. Od tego czasu był biskupem seniorem. Ostatnio mieszkał w Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu. Biskup Tadeusz Werno zmarł 20 grudnia 2022 r. Miał 91 lat.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?
Niezwykłe znalezisko w iglicy kościoła