Test&GO w Koszalinie. Otwarto pierwszy mobilny punkt do testowania na obecność koronawirusa

2020-05-08 15:24 bs
Test&GO w Koszalinie. Otwarto pierwszy mobilny punkt do testowania na obecność koronawirusa
Autor: materiały prasowe Test&GO w Koszalinie. Otwarto pierwszy mobilny punkt do testowania na obecność koronawirusa

W piątek w południe (8 maja, godz. 12.00) w Koszalinie ruszył pierwszy w województwie zachodniopomorskim mobilny punkt poboru wymazów Test&GO. Korzystać z niego będą - bez wysiadania z samochodu - powiadomieni wcześniej przez sanepid mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego, którzy przebywają w kwarantannie.

Mobilny punkt poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu, rozstawi 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Punkt będzie działał na parkingu przy Parku Wodnym przy ul. Rolnej.

- Do punktu będziemy kierować osoby w 12 dniu kwarantanny – mówi Teresa Malińska, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie – Pierwszego dnia pracy punktu przebadamy ok. 50 osób.

Osoby z powiatu koszalińskiego będą kierowane na testy za pomocą aplikacji lub po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z powiatowym sanepidem. Próbki do badań na obecność koronawirusa będą pobierane od umówionych osób przez osiem godzin dziennie, od godz. 9 do 17 przez żołnierzy WOT (w piątek od godz. 12). Testy dla osób pozostających w kwarantannie wykonywane są bezpłatnie. Próbki po pobraniu przewiozą na badania do laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zespoły wymazowe Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

- Koszaliński punkt powstał dzięki zaangażowaniu ministra Pawła Szefernakera i jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez tamtejszy szpital i służby sanitarne – podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Testy pomogą w szybszej diagnostyce, jednak należy pamiętać, że wynik negatywny nie zwalnia z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny do końca terminu.

Punkt „Test&GO” zbudowany jest z kilku sekcji. Pierwsza to strefa oczekiwania, podczas której kierowca powinien przygotować dokumenty. Kolejna - strefa ewidencji - to miejsce gdzie należy okazać dokument tożsamości. Trzecia to strefa badań, w której pobierany będzie wymaz. W kolejnej - strefie odpoczynku - kierowca czy też jego pasażerowie odpoczywają po wykonanym badaniu. Następnie, w piątej strefie pojazd zostaje zdezynfekowany z zewnątrz.

- Cała procedura trwa kilkanaście minut i - co bardzo istotne - odbywa się bez opuszczania pojazdu - wyjaśnia dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. - Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, aby uchronić przed zakażeniem osoby w aucie i obsługę punktu. Pobrane wymazy są następnie przekazywane do laboratoriów, które przeprowadzają badania diagnostyczne - dodaje dowódca 14 ZBOT.

Punkt Test&GO w Koszalinie przygotowują żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z żołnierzami wojsk operacyjnych. W przygotowanie go zaangażowane są także władze Koszalina oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, realizując je poprzez 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

- Współpraca z wojskami operacyjnymi układa się nam świetnie. Od początku walki z koronawirusem współdziałamy z 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. To zaszczyt pracować z takimi specjalistami - mówi płk Grzegorz Kaliciak.

Mobilne punkty pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej w uzgodnieniu z wojewodami. Mobilny punkt pobrań w Koszalinie powstaje na polecenie wojewody zachodniopomorskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba - może on zostać szybko przeniesiony w inne miejsce województwa zachodniopomorskiego.

Pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru”, staje się jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji „Odporna Wiosna”. Codziennie żołnierze WOT pobierają ok. 1,5 tys. wymazów: m.in. w Domach Pomocy Społecznej, hospicjach i innych placówkach opiekuńczych, mobilnie – w domach osób przebywających w kwarantannie oraz właśnie w punktach Test&GO.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

szczecin.uw.gov.pl

Mobilny punkt poboru wymazów w kujawsko-pomorskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.