Uciekła z Ukrainy żeby zdać maturę

i

Autor: DOMIN Uciekła z Ukrainy żeby zdać maturę

Olesya z Ukrainy uczy się polskiego od dwóch miesięcy i zdaje polską maturę. Wybrała "Noce i dnie" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dopiero niedawno zaczęła się uczyć języka polskiego, ale już podeszła do matury. Olesya Chornoval jest jedną z 41 osób, które po wybuchu wojny na Ukrainie przyjechały do Polski i zdecydowały się zdawać polską maturę. Do egzaminu dojrzałości przystąpiła w I LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie).

Olesya przyjechała do Polski zaledwie dwa miesiące temu, 7 marca, razem z mamą i siostrą. Jej dziadkowie nie chcieli wyjeżdżać z Ukrainy. Mieszka u swoich dalekich krewnych w Szczecinku, z którymi kontakt odnowiła po wybuchu wojny.

- Napisałam do nich list - mówi Olesya. - Przyjęli nas z otwartymi ramionami.

Śledź relację na żywo: Matura 2022 z języka polskiego - 4 maja 2022

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Gdyby nie wojna na Ukrainie, Olesya zdawałaby obecnie maturę w swoim ojczystym kraju i w ojczystym języku, jednak los zdecydował inaczej. Gdy przyjechała do Polski, rozpoczęła naukę w białoborskim liceum, jedynej na Pomorzu Zachodnim szkole średniej dla mniejszości ukraińskiej. Mimo że dopiero zaczęła uczyć się języka polskiego, podjęła wyzwanie i zmotywowała się do zdawania polskiej matury. Podczas egzaminu z języka polskiego zdecydowała się na drugi temat związany z powieścią "Noce i dnie".

- Nie wiem, jak napisałam, bo było ciężko, ale chyba dałam radę - mówi Olesya. Jak dodaje, zadanie było tym bardziej trudne, że języka polskiego zaczęła uczyć się dopiero niespełna dwa miesiące temu. - Wcześniej nie miałam kontaktu z tym językiem. Dopiero jak przyjechałam do Polski i zaczęłam chodzić do polskiej szkoły, zaczęłam się go uczyć. Bardzo pomogła mi pani dyrektor.

Czytaj też: Kiedyś to była matura! Ściągi w kanapkach i pod spódnicą. Co dziś można wnieść na maturę 2022 z polskiego i matematyki?

Na napisanie egzaminu Olesya miała, zgodnie z wytycznymi, 255 minut, jednak wyszła z sali długo przed czasem - po trzech godzinach, co wprawiło wszystkich w niemałe zaskoczenie.

Przed młodą Ukrainką jeszcze egzamin z matematyki, a następnie z języka rosyjskiego w stopniu podstawowym i rozszerzonym.

Czytaj też: Jasnowidz Jackowski miał wizję o maturze 2022. Szokujące słowa przepowiedni! "Uczniowie będą inaczej potraktowani"

QUIZ. Te lektury będą na maturze 2022. Rozpoznasz je po fragmencie? Sprawdź, czego nauczyła cię polonistka

Pytanie 1 z 10
Z której lektury na maturę 2022 pochodzi ten cytat? "Chłop potęgą jest, i basta!"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany