Uwaga na utrudnienia na drogach. Rozpoczyna się Defender Europe 2020

2020-02-11 11:28 bs
Defender Europe 2020. Na drogach regionu koszalińskiego pojawi się wkrótce ciężki sprzęt.
Autor: materiały prasowe Defender Europe 2020. Na drogach regionu koszalińskiego pojawi się wkrótce ciężki sprzęt.

W lutym tego roku, na poligonie drawskim i terenach przyległych, rozpoczynają się największe od ponad 30 lat ćwiczenia wojskowe w Europie z udziałem U.S. Army i państw członkowskich NATO - DEFENDER EUROPE 2020. Udział w nich weźmie blisko 37 tysięcy żołnierzy, z czego aż 20 tysięcy Amerykanów. Zostaną oni przetransportowani z USA do Europy wraz z 20 tysiącami jednostek sprzętu wojskowego. Największa intensywność działań zaplanowana jest na miesiące kwiecień i maj tego roku.

Polski wkład w ćwiczenie DEFENDER EUROPE 20 to, m.in. tysiące żołnierzy, ciężki sprzęt, lotnictwo, poligony i infrastruktura drogowa.

Po raz pierwszy – na tak dużą skalę – wojska będą wykorzystywać również tereny przyległe do poligonu.

Należy zatem spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów wojskowych po drogach publicznych.

Kolejny aspekt, który związany jest z bezpieczeństwem tyczy się wejścia na poligon drawski. W związku z ćwiczeniem, będzie ono praktycznie niemożliwe.

Należy zatem nie lekceważyć zakazów wstępu na tereny poligonowe, zbierania runa leśnego, metalowych części zużytego uzbrojenia.

Kwiecień i maj to czas największej intensywności działań – wtedy przemieszczające się siły biorą udział w serii połączonych ćwiczeń m.in. na poligonie w Drawsku Pomorskim oraz na terenie takich państw jak Belgia, Czechy, Estonia, Gruzja, Niemicy, Włochy, Łotwa, Litwa i Holandia.

W Polsce siły sojusznicze będą obecne w: Bartoszycach, Bemowie Piskim, Biedrusku, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim, Gdyni (Babie Doły), Kielcach, Krakowie, Mirosławcu, Morągu, Powidzu, Pruszczu Gdańskim, Szczecinie, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Wędrzynie i Żaganiu.