Atak hakerski na Urząd Marszałkowski w Krakowie to dzieło zagranicznej grupy?!

2021-02-24 9:04 ON
Praca na stanowisku informatyka
Autor: pixabay.com /CC0 fot. Pixies Praca na stanowisku informatyka

Już drugi tydzień nie działa system informatyczny Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest to efekt ataku hakerskiego, który wciąż bada policja. Śledczy rozważają zwrócenie się o pomoc do funkcjonariuszy z zagranicy. Nasi policjanci podejrzewają bowiem, że grupa, która go dokonała, to najprawdopodobniej osoby spoza Polski. - Przekazaliśmy prokuraturze materiały, które do tej pory zgromadziliśmy - powiedział “Gazecie Krakowskiej” mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie na swojej stronie informuje, że kontakt z jego pracownikami jest wciąż możliwy jedynie w formie papierowej, za pośrednictwem systemu ePUAP oraz telefonicznej. Terminy rozpatrywania spraw mogą ulec wydłużeniu. Nic nie wskazuje na razie na to, żeby jakiekolwiek dane zostały wykradzione. Wciąż jednak trwa ustalanie, co dokładnie stało się dwa tygodnie temu i kto stoi za atakiem hakerskim, podczas którego miało dojść do zażądania okupu.

Zobacz: QUIZ. 10 najlepszych pozycji seksualnych! Czy wiesz, jak rozpalić drugą osobę?

Jak podaje Radio Kraków, śledczy rozważają zwrócenie się o pomoc do funkcjonariuszy z zagranicy. - W tym dochodzeniu będziemy współpracowali z ekspertami NASK, będziemy też prawdopodobnie zasięgać pomocy międzynarodowej, dlatego że ta grupa, która dokonała ataku, to najprawdopodobniej osoby z zagranicy. Dlatego, że te ataki były też dokonywane na całym świecie - powiedział Radiu Kraków Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Zobacz: Ciężarówka pod Krakowem RĄBNĘŁA w dom! Strażacy ROZCINALI kabinę, by wyciągnąć kierowcę [ZDJĘCIA]

Pożar Archiwum Urzędu Miasta w Krakowie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE