TOPR, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK TOPR, GOPR

Nocna akcja TOPR

Chwile grozy w Tatrach! Zapadły egipskie ciemności, a rodzina utknęła w głębokim śniegu

2023-03-05 15:37

W nocy z soboty na niedzielę (4/5 marca) ratownicy TOPR ściągnęli z rejonu Suchych Czub Kondrackich rodzinę, która po zapadnięciu egipskich ciemności utknęła w głębokim śniegu i nie była w stanie samodzielnie wrócić w bezpieczne miejsce. Akcja zakończyła się sukcesem i turyści przed godz. 2.00 zostali sprowadzeni na dół. Ich problemy wynikały ze złego zaplanowania wyprawy.

Nocna akcja TOPR. Uratowali trzyosobową rodzinę, która utknęła w rejonie Suchych Czub Kondrackich

Ratownicy TOPR w nocy z soboty na niedzielę (4/5 marca) udzielili pomocy 17-latkowi oraz jego rodzicom, którzy zbyt późno wyszli w góry, przez co w egipskich ciemnościach utknęli w głębokim śniegu, a dodatkowym niebezpieczeństwem dla nich był silny wiatr. Jak przekazał PAP ratownik dyżurny, wezwanie o pomoc do centrali TOPR dotarło po godz. 18.00, kiedy grupa znalazła się w rejonie Suchych Czub Kondrackich, na zachód od Kasprowego Wierchu. Rodzina całkowicie źle zaplanowała wyjście w góry. Na grani znaleźli się o zmroku, a kiedy zdali sobie sprawę, że nie poradzą sobie z dalszą wędrówką, w głębokim śniegu i przy wiejącym wietrze, poprosili ratowników o pomoc. Na szczęście akcja zakończyła się sukcesem. Trzyosobowa rodzina została bezpiecznie sprowadzona na dół tuż przed godz. 2.00. 

W Tatrach obowiązuje obecnie pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Miejscami, zwłaszcza przy grani, śnieg jest wywiany. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Na Kasprowym Wierchu leży 164 cm śniegu.

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?
Szli w milczeniu przez Zamość. Młodzi ludzie oddali hołd swemu zamordowanemu koledze
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany