Tabliczka w Krakowie

i

Autor: Archiwum prywatne, Shutterstock Tabliczka w Krakowie

Jak do tego doszło?

Co za wpadka! Znamy historię znaku z błędem ortograficznym w Krakowie

2023-03-29 12:25

To nie jest fake ani primaaprilisowy żart! Znak drogowy z błędem ortograficznym faktycznie pojawił się na ulicy Podwale w Krakowie. Pomyłka została popełniona w wyrażeniu "Straż Miejska". Jak ustaliliśmy, feralna tabliczka została wymieniona przeszło trzy tygodnie temu i nie razi już oczu mieszkańców miasta.

Znak drogowy z błędem ortograficznym w Krakowie. Jak doszło do wpadki?

W mediach społecznościowych duże emocje wywołało zrobione w Krakowie zdjęcie znaku drogowego z błędem ortograficznym. Udostępnił je między innymi profil pn. "Co jest nie tak z Krakowem". Na tabliczce pod znakiem oznaczającym zakaz wjazdu, użytkownicy drogi mogli się dowiedzieć, że zakaz nie dotyczy między innymi pojazdów straży miejskiej. Problem w tym, że nazwa formacji została błędnie napisana. Na znaku municypalni zostali określeni... strarzą miejską. Wykonawca tabliczki pomylił "ż" z "rz", a może celowo chciał dogryźć nielubianym przez siebie mundurowym? W Internecie rozpętała się żywa dyskusja na temat błędnego znaku. Niektórzy internauci twierdzili, że tabliczkę widzieli na własne oczy na ul. Podwale, z kolei inni upierali się, że zdjęcie jest nieprawdziwe. Postanowiliśmy to sprawdzić. Krzysztof Wojdowski, specjalista ds. kontaktów z mediami w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa przekazał "Super Expressowi", że błąd faktycznie miał miejsce, ale został poprawiony wiele dni temu. 

Znak z błędem ortograficznym został wymieniony już 6 marca. Z tego co pamiętam, to straż miejska interweniowała w tej sprawie - powiedział nam Krzysztof Wojdowski. Jak doszło do kuriozalnej wpadki? Przedstawiciel ZDMK twierdzi, że zawiniła firma zewnętrzna, będąca wykonawcą znaku. Jedno jest pewne. Obecnie na ul. Podwale nie ma już tabliczki kłującej w oczy mieszkańców miasta. Ten fakt potwierdziła straż miejska, która na swój profil facebookowy wrzuciła zdjęcie z poprawionym znakiem. Dowód znajdziecie poniżej.

Co za wpadka! Znamy historię znaku z błędem ortograficznym w Krakowie

i

Autor: archiwum serwisu, Straż Miejska Miasta Krakowa Tabliczka z błędem ortograficznym na znaku drogowym w Krakowie została wymieniona 6 marca i obecnie na ul. Podwale stoi już prawidłowy znak.

Sprawdźcie swoją znajomość ortografii w naszym quizie. Dotyczy on wyrazów, które zawierają "ż" oraz "rz", a znajdziecie go poniżej. Zapraszamy również do zmierzenia się z quizem dotyczącym tekstów z Dyktand Krakowskich.

QUIZ. Sobotnia ortografia. "Ż" czy "rz"? Tylko dwie odpowiedzi, ale nie licz na komplet

Pytanie 1 z 15
No to zaczynamy. Wskaż poprawną pisownię:
Koniec drogi jak przez mękę. Tak buduje się w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają