Usłyszeli zarzuty

Kierownik budowy i inspektor nadzoru odpowiedzą za pożar miejskiego archiwum. Ważny ruch prokuratury

2023-03-29 9:36

Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego usłyszeli zarzuty w sprawie pożaru miejskiego archiwum w Krakowie. Śledczy uważają, że mogli oni poświadczyć nieprawdę w dokumentacji budowy. PAP podaje, że podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Już wcześniej zarzuty w sprawie pożaru archiwum przedstawiono czterem innym osobom.

Pożar miejskiego archiwum w Krakowie. Zarzuty dla kierownika budowy i inspektora nadzoru

Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego to dwie kolejne osoby, które usłyszały zarzuty w związku z pożarem krakowskiego archiwum miejskiego – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Łącznie w sprawie pożaru archiwum miejskiego zarzuty przedstawiono już sześciu osobom. W styczniu zarzuty usłyszeli: strażak, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz rzeczoznawca, który wydawał opinię o zabezpieczeniach budynku. Osoby te - zdaniem śledczych - mogły poświadczać nieprawdę w dokumentacji budowy. W trakcie pożaru ogień zniszczył dwie hale, w których miasto przechowywało blisko 20 km bieżących akt. Trzecia z nowoczesnych hal archiwum ocalała – nie była jeszcze oddana do użytku. Dotychczas do krakowskiego urzędu wróciło ok. 157 metrów bieżących uratowanych akt. Są one porządkowane i ewidencjonowane pod nadzorem konserwatorów papieru. W archiwum przechowywane były dokumenty, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach, m.in.: akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z 72 już zlikwidowanych miejskich jednostek.

Śledztwo w sprawie pożaru w archiwum jest prowadzone od lutego 2021 roku. - Postępowanie cały czas trwa. Badamy dokumenty, przesłuchujemy świadków. Analizujemy sprawę od procesu inwestycyjnego, przez budowę, oddanie do użytkowania - wyjaśnia prok. Janusz Hnatko.

Organizator przeprasza za szokujące sceny, które pojawiły się podczas toruńskich rekolekcji
Sonda
Czy sądzisz, że archiwum miejskie w Krakowie zostało podpalone?
Nasi Partnerzy polecają