„Hajlowała” przed bramą Auschwitz-Birkenau. Prokurator zareagował błyskawicznie

2022-01-23 18:51
Holenderka „hajlowała” przed bramą Auschwitz-Birkenau
Autor: pixabay.com

29-letnia turystka z Holandii została zatrzymana w niedzielę (23 stycznia), po tym jak "hajlowała" przy bramie do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Na reakcję prokuratury nie trzeba było długo czekać – jeszcze tego samego dnia kobieta została ukarana grzywną. Holenderka swoje zachowanie tłumaczyła jako głupi żart.

Do bulwersującego zdarzenia doszło w niedzielę (23 stycznia) w Oświęcimiu. 29-letnia turystka z Holandii podczas zwiedzania byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau „hajlowała” przy bramie z napisem „Arbeit macht frei”. Kobieta, wykonując gest nawiązujący do faszystowskiego pozdrowienia, pozowała do zdjęcia, które miał zrobić jej mąż. Turystka została natychmiast zatrzymana przez straż Muzeum Auschwitz i przekazana policji.

ZOBACZ TEŻ: Skandal na terenie muzeum Auschwitz. Młody Izraelczyk oddał mocz na pomnik ofiar obozu

29-latka i jej o rok starszy mąż trafili do oświęcimskiej komendy. 30-latek został przesłuchany jako świadek. O sprawie powiadomiona została też Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która jeszcze tego samego dnia - na podstawie zebranych dowodów - nałożyła na kobietę karę grzywny. Turystka przyznała się do winy i przyjęła karę. Swoje zachowanie tłumaczyła jako „głupi żart”.

To kolejny już przypadek „hajlowania” przy bramie do dawnego niemieckiego obozu zagłady. Każda tak sytuacja spotykała się ze stanowczą reakcją prokuratury. Nie zawsze też kończyło się tylko na grzywnie. W 2013 r. za „hajlowanie” przy bramie „Arbeit macht frei” dwóch studentów z Turcji zostało skazanych na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę.

Za publiczne propagowanie faszyzmu grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Sonda
Jak oceniasz pracę prokuratury w Polsce?
Strażnik miejski uratował turystę, który spadał z Koziego Wierchu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE