Silny wiatr na Śląsku

i

Autor: MrsBrown/cc0/pixabay Silny wiatr na Śląsku

IMGW wydał ostrzeżenia dla Małopolski. Może być niebezpiecznie!

2019-10-11 8:34

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla południowej części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Niebezpiecznie może być jednak w całym regionie.

Ostrzeżenia IMGW zostały wydane dla powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, suskiego i tatrzańskiego. Synoptycy zapowiadają, że będzie wiało z prędkością od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h. 

Alert pierwszego stopnia obowiązuje do soboty, 12.10 do godziny 12. Natomiast według trzydniowej prognozy zagrożeń meteorologicznych wydawanej przez IMGW silny wiatr może dokuczać mieszkańcom całej Małopolski, Śląska i Podkarpacia aż do godzin porannych w niedzielę.

RCB radzi, jak zabezpieczyć się przed wichurą

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina ogólne zasady, które pozwolą nam zabezpieczyć się przed wichurą i uniknąć jej przykrych skutków. Przed nadejściem silnego wiatru:

- usuń z parapetu, balkonu wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie
- zamknij okna i drzwi
- naładuj telefon komórkowy
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego auta - nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej

W trakcie wichury:

- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne
- poszukaj bezpiecznego schronienia
- nie zatrzymuj się pod drzewami
- wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru

Natomiast po wichurze sprawdź, czy nikt ani nic nie ucierpiało w czasie przejścia żywiołu. W razie konieczności powiadom służby ratunkowe i pomóż poszkodowanym. W przypadku wystąpienia zniszczeń warto je udokumentować na zdjęciach - mogą stanowić niezaprzeczalny dowód w procedurze odszkodowawczej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają