Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu

i

Autor: Blackmetalhussar/cc/wikipedia.org Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu

Incydent w czasie obchodów wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Nagrania z marszu Piotra Rybaka i narodowców trafiły do prokuratury

2019-01-28 10:07

W niedzielę, 27 stycznia, w Oświęcimiu organizowane były uroczyste obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Przez miasto przemaszerowali narodowcy z Piotrem Rybakiem na czele. Jak informuje policja, nagrania z tego zdarzenia zostały przekazane do prokuratury.

AKTUALIZACJA: Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu wszczęła dochodzenie w sprawie marszu narodowców. Po analizie materiału przekazanego przez policję stwierdzono, że wypowiedzi uczestników mogą wyczerpywać znamiona przestępstwa. Chodzi o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym lub rasowym.

Obchody wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to bardzo ważna uroczystość w Oświęcimiu. Przyjeżdżają na nią przede wszystkim byli więźniowie obozu zagłady. W niedzielę, 27 stycznia, obchodzono 74. rocznicę tego wydarzenia. Niestety, nie obyło się bez incydentów.

Tego dnia w Oświęcimiu marsz narodowców zorganizował Piotr Rybak z "Patriotów Wrocławskich", znany ze swoich antysemickich poglądów. Został m.in. skazany za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku. W marszu uczestniczyło ok. 70 osób, które przyjechały uczcić pamięć zamordowanych w Auschwitz Polaków. Ich zdaniem polski rząd zapomina o tych ofiarach Holocaustu. Grupa prowadzona przez Piotra Rybaka marsz rozpoczęła pod dworcem PKP w Oświęcimiu i przeszła pod bramę Muzeum Auschwitz, gdzie złożyła kwiaty pod Ścianą Straceń i w bloku 15. Rybak nie otrzymał zgody na zorganizowanie zgromadzenia na terenie byłego obozu.

Narodowcom towarzyszyły takie hasła, jak "Polska dla Polaków" czy "Izraelska Prowokacja". Pod bramą Auschwitz doszło do słownej utarczki z osobami, którym nie podobał się marsz narodowców w takim dniu i w takim miejscu. Zarówno marsz, jak i obchody zabezpieczała policja. Jak podkreśla Komenda Główna Policji, nie doszło do konfrontacji, przemocy czy poważniejszego zdarzenia.

Za pośrednictwem Twittera policja poinformowała jednak, że trwa analiza nagrań i zdjęć ze zgromadzenia Piotra Rybaka. "W każdym przypadku uzasadniającym podejrzenie popełnienia przestępstwa dowody przekażemy do Prokuratury celem podjęcia dalszych decyzji" - napisała w niedzielę policja. W poniedziałek KGP przekazała informację, że nagrania zostały przekazane do prokuratury: "Dziś rano, po szybkiej analizie, zabezpieczony materiał dowodowy, również w postaci zarejestrowanych nagrań został przekazany do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu".

Główne obchody wyzwolenia organizowane były w Brzezince, ale w Muzeum Auschwitz pojawili się byli więźniowie, którzy złożyli kwiaty. 27 stycznia 1945 r. obóz Auschwitz-Birkenau wyzwoliła Armia Czerwona. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Czytaj także: Wysoko zawieszona poprzeczka przy Bramie Floriańskiej [GALERIA, WIDEO]

Zobacz WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki