Jak wieszać flagę w Święto Niepodległości 11 listopada? [PORADNIK]

2019-11-09 22:39 AC
Flaga Polski
Autor: pixabay.com (CC)

Jak prawidłowo wieszać polską flagę? W pionie, na ścianach, na masztach? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Jak wieszać polską flagę?

Istnieje kilka obowiązkowych zasad, o których należy pamiętać wywieszając flagę 11.11.2019 - w Święto Niepodległości i nie tylko. O jakich zasadach mowa?

- W przypadku zwykłego, pionowego masztu - flaga Polski musi być powieszona białym kolorem do góry
- Jeśli flaga zawieszona zostanie na drzewcu i będzie zwisać poziomo lub pod kątem - biały kolor musi znajdować się na "wierzchu" (czerwony od strony ściany);
używamy flag biało-czerwonych, bez dodatkowy symboli, jak orzeł czy herb (są zarezerwowane dla instytucji);
- Jeśli wieszamy też flagi innych państw: w przypadku dwóch flag polska flaga ma być po lewej stronie, jeśli są trzy flagi - polska ma być pośrodku, jeśli są cztery flagi - polska ma być po prawej stronie, jeśli jest pięć flag – polska ma być w środku, przy sześciu i więcej flagach muszą być dwie polskie - po lewej i prawej stronie
- Polska flaga musi być czysta i zadbana

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy wieszaniu flagi?

Zdarza się, że na masztach pojawia się flaga z orłem. To oznaczenie dla statków morskich, kapitanów portów i placówek dyplomatycznych. Z kolei flaga z orłem i jednym bokiem z wycięciem w kształcie trójkąta jest zarezerwowana dla polskich okrętów wojennych. 

W sklepach pojawiają się też flagi z różnymi wizerunkami, na przykład orła, czy napisem "Polska". Ich wieszanie jest uznawane za niestosowne.