Kard. Stanisław Dziwisz

i

Autor: Joanna Adamik/Wikimedia Commons Kard. Stanisław Dziwisz

Jest decyzja Watykanu w sprawie kard. Dziwisza. Hierarcha komentuje wynik postępowania

2022-04-22 13:29

Jest decyzja Watykanu w sprawie kardynała Stanisław Dziwisza! Wobec hierarchy wysuwano oskarżenia dotyczące zaniedbań, których miał się on dopuścić jako metropolita krakowski. Stolica Apostolska uznała jednak, że zarzuty są nieuzasadnione i nie będzie prowadzić kolejnych działań tej sprawie. Kard. Dziwisz skomentował już decyzję Watykanu i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wyjaśnienia - jego zdaniem - "niezasłużonych i bolesnych" zarzutów.

Jest decyzja Watykanu w sprawie kard. Dziwisza. Hierarcha skomentował wynik postępowania

Wobec kard. Stanisława Dziwisza wysuwano oskarżenia dotyczące zaniedbań, których hierarcha miał się dopuszczać pełniąc urząd metropolity krakowskiego (w latach 2005-16). Chodziło przede wszystkim o przypadki molestowania seksualnego, których sprawcami byli duchowni z archidiecezji krakowskiej, a ofiarami osoby małoletnie. W czerwcu zeszłego roku do Polski przyjechał kard. Angelo Bagnasco, emerytowany arcybiskup Genui, który miał zbadać stawiane kard. Dziwiszowi zarzuty. 

W piątek, 22 kwietnia nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała o wynikach tego postępowania. Okazuje się, że Watykan nie dopatrzył się uchybień ze strony kard. Dziwisza. Co więcej, w wydanym komunikacie podkreślono, że działania kard. Dziwisza były prawidłowe, wobec tego Stolica Apostolska nie będzie kontynuować prowadzonego w tej sprawie postępowania.

Poniżej treść oświadczenia nuncjatury apostolskiej w Polsce w sprawie postępowania dotyczącego kard. Stanisława Dziwisza.

PRZECZYTAJ: Czy w piątek po Wielkanocy (22 kwietnia) obowiązuje post i zakaz jedzenia mięsa?

- Nuncjatura Apostolska w Polsce informuje, że Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce w dniach 17-26 czerwca 2021 roku, której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016). Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować.

ZOBACZ: Małopolska. Wyprzedzał na podwójnej ciągłej i przejściu dla pieszych. Za drzewem stała policja [WIDEO]

W oświadczeniu przekazanym PAP kard. Dziwisz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by w odpowiedzialny sposób odnieść się do wysuwanych pod jego adresem zarzutów w okresie pełnienia przez niego urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2005-2016. Poinformował, że podczas wizyty w Polsce w czerwcu 2021 roku kardynał Angelo Bagnasco dołożył wszelkich starań, aby wyjaśnić wspomniane zarzuty, które były dla niego "niezasłużone i bolesne".

Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia sprawy, ale także do przywrócenia pokoju ducha wszystkich osobom, które czuły się dotknięte posądzeniami, z jakimi się spotkałem. Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.

SPRAWDŹ: Samotna i zziębnięta staruszka błąkała się po Krakowie. Nie wiedziała jak się nazywa, ani gdzie mieszka

Sonda
Czy kardynał Dziwisz szkodzi Kościołowi?
Małopolska. Wyprzedzał na podwójnej ciągłej i przejściu dla pieszych. Za rogiem stała policja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE