Kiedy Twoje studia to nie to. Co zrobić, by pracować w innym zawodzie?

i

Autor: materiały partnera

Kiedy Twoje studia to nie to. Co zrobić, by pracować w innym zawodzie?

2020-03-05 7:30

Wymarzone studia, ciekawe przedmioty, realizacja pasji i perspektywy rozwoju, najczęściej w nowym, dużym mieście. Wielu młodych ludzi ma bogate wyobrażenia przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów. To bez wątpienia ważna decyzja, która ma wpływ na naszą przyszłość. Co jednak w sytuacji, gdy studia okazały się nietrafione? Co zrobić, by pracować w innym zawodzie? Sprawdź w poniższym artykule!

Kiedy Twoje studia to nie to

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka, który decyduje się na kontynuację edukacyjnej kariery. Czasem bywa jednak tak, że nasze wyobrażenia zderzają się z brutalną i nieprzewidywalną rzeczywistością. Co zrobić w sytuacji, gdy nasze studia, które miały być spełnieniem marzeń okazały się życiowym koszmarem?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że to nie koniec świata! Każdy ma bowiem prawo do podejmowania błędnych decyzji, a jak wielokrotnie mawiają nasi rodzice czy dziadkowie, "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło".

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl, najbardziej charakterystyczne wśród studentów i absolwentów są dwie cechy - niepewność oraz różnice w ocenie studiów. Do niedawna na rynku powszechna była teza, zgodnie z którą bez dyplomu trudno jest o udany start życia zawodowego. Studenci badani przez Pracuj.pl przedstawiają jednak bardziej zniuansowane oceny.

Nadal najwięcej, bo 37% spośród nich uważa, że ukończenie studiów jest potrzebne, by znaleźć dobrą pracę. Odwrotnie twierdzi jednak nieco mniej, bo co trzeci student i absolwent (33%). Podobna grupa (30%) ma problemy z jasną oceną wpływu uczelni na karierę.

Jeszcze bardziej wyraźny podział widać w ocenach tego, jak uczelnia przygotowuje studentów i absolwentów do pracy zawodowej. 32% respondentów wystawia szkołom wyższym pozytywną ocenę pod tym względem. Tyle samo osób ocenia je jednak negatywnie. Przewagę krytycznych głosów widać też w ocenie przygotowania studentów bezpośrednio do zdobycia pracodawcy. 38% badanych uważa bowiem, że uczelnia nie przygotowała ich do poszukiwania pracy. Zadowolonych z przygotowania do wyzwań zawodowych przez szkołę wyższą jest mniej - 33%.

Badanie pokazuje, że studia niekoniecznie są jedynym wyjściem do rozpoczęcia zawodowej kariery.

Wybierz się na Festiwal Pracy JOBICON!

Nie wiesz co zrobić ze swoją zawodową karierą? Nic nie szkodzi! Już 12 marca wybierz się na Festiwal Pracy JOBICON w TAURON Arenie Kraków! Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową wydarzenia, pobierzesz bezpłatny bilet i przyjdziesz na festiwal! W programie ciekawe prelekcje oraz warsztaty, a także goście specjalni, m.in. Magda Gessler, Rafał Masny, Urszula Zając-Pałdyna, Emilia Wojciechowska i inni!

Sprawdź szczegóły tutaj.

Młodzi ludzie są gotowi na zmiany

Mimo, że wybór studiów kształtuje naszą ścieżkę kariery, to mimo tego młodzi ludzie są gotowi na zmiany. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl, młodsi pracownicy częściej od starszych deklarują, że nie obawiają się perspektywy zmian w karierze.

50% respondentów z generacji Z (18-24 lata) i 53% z generacji Y (25-39 lat) pozytywnie postrzega perspektywę pracy w przyszłości w innym zawodzie niż obecny.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki