"Koń by się uśmiał", czyli dyktando po krakowsku [AUDIO, WIDEO]

2017-03-25 21:17
III Dyktando Krakowskie
Autor: Ewa Sas, Radio Eska III Dyktando Krakowskie

Krakowianie chwycili za pióra, żeby zmierzyć się z ortografią. Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się trzecia edycja dyktanda krakowskiego. Po raz pierwszy można było śledzić zmagania na żywo w Internecie. Autorką dyktanda była Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki, która przygotowywała je także w latach poprzednich. Treść czytał rzecznik uczelni - Adrian Ochalik.

Sama autorka tekstu zaznacza, że nie myśli nad nim przez cały rok. Za to inspiracji szuka w różnych miejscach. I tak też było tym razem - w tekście znalazło się coś o pracy w korporacji, o pomysłach na biznes oraz o budżecie obywatelskim. Na każdym kroku na piszących czekała pułapka ortograficzna - Jest parę wyrazów obcego pochodzenia, parę nazw miejscowych, troszeczkę pisowni łącznej i rozdzielnej, a przede wszystkim wydaje mi się, że duża i mała litera dominuje - mówiła Mirosława Mycawka.

Uczestnicy przygotowywali się w różny sposób. Niektórzy studiowali słowniki, inni czytali książki i teksty poprzednich dyktand a jeszcze inni po prostu szli na żywioł. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się kategoria VIP, w której udział wzięli dziennikarz Andrzej Sołtysik i aktor Dariusz Gnatowski - Język polski jest żywym organizmem. Tym bardziej, ze w dzisiejszych czasach odręczne pisanie jest bardzo rzadkie. Piszemy na komputerach, klawiaturach. Mamy programy, które nas poprawiają, pokazują nam błędy. To była straszna przygoda, ledwo mówię z wrażenia - relacjonował aktor po dyktandzie. 

Zobacz nagranie z dyktanda:

Tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii 2017 zdobył Marek Szopa, który popełnił tylko 6 błędów. Zwycięzca jest absolwentem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Zapowiedział, że tym sukcesem zakończy karierę „dyktandowicza”. Gorzowianin ma za sobą niemal 70 występów w tego typu konkursach. Krakowski sprawdzian pisał po raz drugi. W jego ocenie tegoroczne dyktando było trudniejsze niż zeszłoroczne.

I Krakowskim Wicemistrzem Ortografii został Krzysztof Zubrzycki (13 błędów), a II Wicemistrzem Ortografii Tomasz Malarz (18 błędów). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, bony książkowe i czytniki e-booków.

Tekst III Krakowskiego Dyktanda pobrać można stąd.

Posłuchaj relacji z III Dyktanda Krakowskiego:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE