Koronawirus w Polsce. Kiedy skończy się epidemia? Ekspert rozwiewa wątpliwości

2020-10-30 9:08 Amadeusz Calik, PAP
Koronawirus w Polsce. Kiedy skończy się epidemia? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Autor: Łukasz Gągulski zdjęcie ilustracyjne

Rozwój, przebieg epidemii prawie nie zależy od pory roku i klimatu. Jej dynamikę determinują zachowania ludzkie w wymiarze indywidualnym i społecznym - ocenia Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny. Odniósł się też do kwestii zakończenia epidemii koronawirusa.

Jak stwierdził, nawet światowi eksperci w dziedzinie epidemiologii i wirusologii nie wiedzą, jak długo potrwa epidemia. "Prognozowanie dzisiaj, to +wróżenie z fusów+. Rozwój, przebieg epidemii prawie nie zależy od pory roku i klimatu. Jej dynamikę determinują zachowania ludzkie w wymiarze indywidualnym i społecznym" - ocenił.

Foremny ocenił, że działania rządu, mające powstrzymać rozwój epidemii, są słuszne, i teraz najważniejsze jest rygorystyczne przestrzeganie obostrzeń.

"DDM - dezynfekcja, dystans, maseczka, higiena, unikanie skupisk ludzkich, ograniczenie mobilność, bezwzględne stosowanie kwarantanny, izolowanie się nawet jeśli formalnie nie została jeszcze przez PiS nałożona (…)" - wymienił małopolski inspektor sanitarny.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowej dobowej liczbie zakażeń - 20 tys. 156 oraz o liczbie zgonów - 301. To najwięcej od początku epidemii.

Konferencja premiera na Stadionie Narodowym