Kraków. BEZ ZGODY rozebrali mu dom i wycięli drzewa! Prokuratura umarzała, ale w końcu jest wyrok

2020-10-27 21:18 PAP, Michał Michalak
Kraków. BEZ ZGODY rozebrali mu dom i wycięli drzewa! Prokuratura umarzała, ale w końcu jest wyrok
Autor: Tomasz_Mikolajczyk/cc0/Pixabay.com Przedstawiciele dewelopera z rozebrali na terenie Woli Justowskiej w Krakowie dom bez zgody jego właściciela, zdj. ilustracyjne

Przed Sądem Rejonowym w Krakowie zapadł wyrok ws. trzech przedstawicieli jednego z deweloperów, którzy bez zgody właściciela rozebrali jego dom, wycięli drzewa znajdujące się na posesji i wybrali ziemię. Sędzia uznał, że mężczyźni zrobili to celowo, kierując się korzyścią majątkową. Dom poszkodowanego znajdował się w jednej z najdroższych dzielnic Krakowa - Woli Justowskiej.

Trzej przedstawiciele jednego z deweloperów rozebrali na terenie Woli Justowskiej w Krakowie dom bez zgody jego właściciela, a do tego wycięli mu drzewa i wybrali ziemię. Sąd rejonowy skazał każdego z nich na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Geodeta, architekt i inżynier budownictwa stracili ponadto prawo wykonywania zawodu na okres od 2 do 3 lat. Mężczyźni muszą ponadto do spółki zapłacić poszkodowanemu 100 tys. złotych i uiścić karę grzywny w wysokości 128 tys. zł.

Śledztwo ws. rozebrania domu bez zgody jego właściciela już 2-krotnie umarzała prokuratura w Krakowie, dlatego mężczyzna skierował do sądu prywatny akt oskarżenia. Skazani mężczyźni działali w okresie od sierpnia 2015 do lutego 2016 r. i jak uznał sąd, robili to celowo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To na ich polecenie działały inne osoby, które doprowadziły ponadto m.in. do wycięcia drzew i wybrania ziemi, co skutkowało obniżeniem poziomu gruntu. Oskarżeni zwracali uwagę, że budynek był "zrujnowany", jak nazwał go biegły, ale jednocześnie nie zgłosili tego faktu do nadzoru budowlanego. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Najlepsze plakaty, wulgarne hasła. Strajk kobiet