Kraków i Małopolska: Coraz więcej obcokrajowców w regionie! Pandemia sprzyja imigracji?

2021-01-27 7:44 ON
Ukraina
Autor: www.sxc.hu

Małopolski oddział ZUS poinformował, że pomimo pandemii liczba obcokrajowców w Małopolsce wzrosła. Największy wzrost nastąpił pod koniec zeszłego roku.

Jak przekazuje portal lifeinkrakow.pl, w Małopolsce na końcu ubiegłego roku było 63,3 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS. Od czerwca przybyło ich 8,6 tysiąca. Interesującym faktem jest, że w grudniu 2020 r. w naszym regionie zgłoszono więcej obcokrajowców niż w okresie przed pandemią, czyli w lutym 2020 roku.

Czytaj także: Bunt na Podhalu! Ruszyły stoki narciarskie. Rząd stracił kontrolę nad państwem?

Podczas pierwszej fazy pandemii, między lutym a czerwcem ubiegłego roku liczba zarejestrowanych obcokrajowców spadła z ich 60,1 tysiąc do 54,7 tysiąca. Koniec roku przyniósł jednak znaczny wzrost liczby obcokrajowców – w rejestrach ZUS jest ich 63,3 tysiąca. W całym kraju pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS było 725 tysięcy. W minionym kwartale przybyło ich natomiast 35 tysięcy.

Czytaj także: STRASZNA ZBRODNIA w Krakowie! Nowe fakty o tragicznej śmierci 23-latka [ZDJĘCIA]

W Małopolsce obcokrajowcy zgłoszeni w ZUS to przedstawiciele 123 krajów świata. Zdecydowana większość z nich pochodzi ze wschodu. Około 70 proc. cudzoziemców to obywatele Ukrainy, których jest 45,3 tysiąca. Także w skali całego kraju najwięcej zatrudnionych jest mieszkańców Ukrainy, ich liczba to 532,5 tysięcy. Liczną grupę cudzoziemców w Małopolsce stanowią również Białorusini, których pracuje 2,2 tys. Dalsze miejsca zajmują Gruzini (1,4 tys.) oraz Rosjanie (1,2 tys.). Nie brakuje też przybyszy z odległych krajów takich jak Indie (1 tys.).

Biuro rzeczy znalezionych w krakowskim MPK to magazyn najróżniejszych przedmiotów.