Kraków już nie "miastem smogu", ale "Zieloną Stolicą Europy"? Szykuje się OSTRA walka o tytuł

2021-02-23 12:53 ON
Wawel zimą
Autor: Pixaby

Stolica Małopolski znalazła się wśród 16 miast z 12 krajów Europy, które zgłosiły się do konkursu European Green Capital 2023. Poza Krakowem o tytuł europejskiej "Zielonej Stolicy" ubiegają się również inne trzy polskie miasta: Warszawa, Gdańsk oraz Rzeszów.

Jak podaje Onet, w konkursie udział bierze 16 miast z 12 krajów Europy. Są wśród nich: Belgrad, Cagliari, Dublin, Gaziantep, Gdańsk, Helsingborg, İzmir, Koszyce, Logroño, Rzeszów, Skopje, Sofia, Tallinn, Warszawa, Zagrzeb.

Zobacz: Prawie MILION złotych dla sześcioraczków urodzonych w Krakowie!

Kraków w niniejszym zestawieniu może nieco dziwić. Stolica Małopolski od wielu lat zmaga się bowiem z problemem zanieczyszczonego powietrza. W tym roku sytuacja pod tym względem również nie wygląda korzystnie. Na przykład w minioną sobotę czujniki smogowe w Krakowie odnotowały ponad dwukrotne przekroczenie dopuszczalnych norm. 

Mimo złej jakości powietrza w Krakowie w ostatnich dniach, uchwała antysmogowa, obowiązująca od września 2019 r., wpłynęła pozytywnie na jakość powietrza w mieście i sprawiła, że poprawia się ono tu szybciej niż w reszcie województwa małopolskiego – wynika z analiz naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zobacz: Małopolska ZAGROŻONA roztopami! Czy czeka nas POWÓDŹ? Ważne ostrzeżenie IMGW

Czy Kraków zasługuje zatem na miano europejskiej "Zielonej Stolicy"? Jak twierdzą urzędnicy miejscy, Kraków to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Absolwenci uczelni w dużej mierze postanawiają znaleźć tutaj prace i osiedlić się, co wpływa na dynamiczny rozwój miasta i rodzi wiele wyzwań.

"Zakwalifikowanie do grona kandydatów do tytułu » Zielonej stolicy Europy 2023 « to sygnał, że podjęte działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców wpisują się w długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju, jaką powinny podejmować współczesne miasta" - wyjaśnił krakowski magistrat.

Kraków. Znaleźli na mrozie psa ze ZWIĄZANYM PYSKIEM!