Małopolska ZAGROŻONA roztopami! Czy czeka nas POWÓDŹ? Ważne ostrzeżenie IMGW

2021-02-23 11:47 PAP ON
Powodzie roztopowe w Polsce. Czy czeka nas wielka powódź? Gdzie jest największe zagrożenie?
Autor: Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami na północy, wschodzie i południu kraju oraz przed wezbraniami wody w rzekach - głownie w centrum, a także na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Alerty przed roztopami w dalszym ciągu obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, a także w północnej części województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, w centrum i na południu województwa podkarpackiego oraz na południu województw: małopolskiego i śląskiego.

Zobacz: Uwaga na roztopy! IMGW ostrzega mieszkańców Małopolski! Czy Wisła nas zaleje?

Ostrzeżenia przed roztopami w województwach: śląskim i małopolskim potrwają do godz. 18 we wtorek, zaś w podkarpackim do godz. 18 w środę. Z kolei na północy i wschodzie kraju alerty potrwają co najmniej do czwartkowego popołudnia.

Instytut wydał również ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wody w rzekach. Największe zagrożenie obecnie jest na Wiśle, na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku. Wydano tam alert trzeciego i najwyższego stopnia. Służby przewidują tam dalsze wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem.

Zobacz: Prawie MILION złotych dla sześcioraczków urodzonych w Krakowie!

Alerty drugiego stopnia obowiązują w dalszym ciągu w województwie mazowieckim i łódzkim, a także w północnej części województwa lubelskiego i opolskiego. Wzrostu poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych można się spodziewać m.in. w zlewni Orli w województwie wielkopolskim.

W województwie dolnośląskim wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych jest spodziewane na Odrze w Głogowie. Stany ostrzegawcze mogą zostać również przekroczone na Odrze w w województwie lubuskim.

Zobacz: Koronawirus. Wirus COVID-19 w Krakowie i Małopolsce. Ile nowych zakażeń? [RAPORT]

Kraków zaprasza na wystawę "Nim wstanie dzień"