Kraków liczy na gigantyczne pieniądze ze sprzedaży klubu piłkarskiego. W grze miliony złotych

i

Autor: Radoslaw Ziomber/CC BY-SA 3.0/wikipedia Należące do miasta akcje Cracovii są warte prawie 27 milionów złotych.

Zmiany w Cracovii

Kraków liczy na gigantyczne pieniądze ze sprzedaży klubu sportowego. W grze miliony złotych

2023-01-24 10:48

Firma Comarch chce odkupić należące do samorządu miejskiego akcje klubu sportowego Cracovia. Potentat z branży IT zwrócił się w tej sprawie do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Zgodę na zbycie udziałów musi wyrazić rada miasta. Obecnie miasto jest akcjonariuszem mniejszościowym Cracovii, a większościowy pakiet należy do Comarchu. Sprzedaż akcji nie oznacza pozbycia się nieruchomości, z których korzysta klub.

Zmiany w Cracovii. Comarch chce kupić od miasta akcje klubu

Miejski samorząd w Krakowie poinformował o ofercie wykupu akcji Cracovii, złożonej przez firmę Comarch, która należy do Janusza FilipiakaJuż teraz potentat z branży IT jest większościowym akcjonariuszem klubu, a miasto posiada wyłącznie pakiet mniejszościowy. Propozycja sprzedaży udziałów została złożona prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, ale ostateczną decyzję podejmą radni. Pierwsze czytanie projektu uchwały w tej sprawie ma się odbyć już w środę, 25 stycznia. Sprzedaż akcji klubu nie oznacza sprzedaży należących do miasta nieruchomości, z których korzysta Cracovia. Działki nr 179/2 179/4, 179/5 obr. 12 Krowodrza pozostaną własnością samorządu, choć klub będzie nimi dysponował na zasadzie użytkowania wieczystego.

Ile Kraków zarobi na sprzedaży akcji Cracovii?

Sprzedaż posiadanego przez Kraków pakietu akcji Cracovii może stanowić solidny zastrzyk gotówki dla kasy samorządu. Swoje udziały miasto wycenia na kwotę 26,7 mln złotych. W przypadku zgody radnych, akcje będą prawdopodobnie sprzedawane w ramach procedury przetargowej. To oznacza, że trafią do oferenta, która zaproponuje najwyższą cenę. Trudno się jednak spodziewać, żeby firma niezwiązana dotychczas z Cracovią chciała rywalizować z Comarchem o pakiet akcji niedający władzy nad klubem.

Sonda
Czy Cracovia powalczy o mistrzostwo Polski w sezonie 2022/23?
Zastrzelił żubra. Usłyszał wyrok
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają