Kraków: Masa nowości na Politechnice Krakowskiej! [AUDIO]

2019-02-28 15:42
Tak ma wyglądać przyszłe Laboratorium Areodynaczmiczne Środowiska, zakończenie budowy jest planowane na rok 2021
Autor: Politechnika Krakowska Tak ma wyglądać przyszłe Laboratorium Areodynaczmiczne Środowiska, zakończenie budowy jest planowane na rok 2021

Politechnika Krakowska zapowiada wielkie zmiany. Zyska między innymi supernowoczesne laboratorium do badań nad walką ze smogiem, nową halę tenisową i zrewitalizowany kampus studencki.

W sumie powstaną inwestycje za 140 milionów złotych. Oprócz tego dodatkowe struktury i nowe kierunki. Na pierwszy ogień idzie budowa i modernizacja zaplecza naukowego, sportowego i rekreacyjnego. Do tego ostatniego należy rewitalizacja zieleni wokół kampusu studenckiego w Czyżynach, w tym nowe miejsca do grillowania. PK zyska też nową halę tenisową i obiekt o nazwie Laboratorium Areodynamiczne Środowiska, w skrócie LAŚ.

- Znajdą się tam komory i tunele areodynamiczne, które będą służyły temu, żeby naukowcy mogli zbadać możliwość przewietrzania miast w skali mikro. Po tych badaniach może znajdziemy sposób na skuteczne usunięcie smogu z naszych miast - mówi Kanclerz uczelni Leszek Bednarz.

W sumie Politechnika zaplanowała inwestycje za sto czterdzieści milionów złotych. Ale powstaną też trzy nowe kierunki: Inżynieria i Gospodarka Wodna, Systemy i Urządzenia Przemysłowe oraz Pojazdy Samochodowe.

- "Pojazdy Samochodowe" mówi generalnie samo za siebie, czyli mamy tam kwestie związane z budową takich pojazdów, z budową silników, z eksploatacją. Takie typowe kwestie, które są związane z tym pojęciem - mówi Prorektor do spraw kształcenia Jerzy Zając.

Uczelnia zaprasza wszystkich na swój dzień otwarty 20 marca. Władze Politechniki zapowiadają, że ogłoszą wtedy pewną niespodziankę.

Posłuchaj naszego materiału:

Zobacz koniecznie: 

>>> Kraków: Impas w sprawie cen biletów MPK i chaos na sesji. Mieszkańcy oburzeni

>>> Wisła Kraków - Pogoń Szczecin: mamy dla Was bilety! Gdzie oglądać na żywo? [TRANSMISJA NA ŻYWO, STREAM ONLINE]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE