Kraków planuje wielki jarmark obok Błoń! Wiemy, kiedy się odbędzie

2021-04-16 9:31 Oskar Nawalany
Błonia
Autor: Pixabay

Stolica Małopolski planuje jarmark, który zrekompensować ma odwołane odpusty i festyny wielkanocne. Stragany staną w pobliżu krakowskich Błoń, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Przy klasztorze Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu w drugi dzień świąt Wielkanocnych odbywa się co roku barwny odpust zwany Emausem. Jego tradycja sięga czasów średniowiecznych i nawiązuje do opisanej w Ewangelii św. Łukasza wędrówki uczniów Jezusa, którzy w dniu zmartwychwstania „byli w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej o 60 stadiów od Jerozolimy”.

Emausowe odpusty odbywały się dawniej przy kilku kościołach na przedmieściach Krakowa. Tradycja ta przetrwała jednak tylko na Zwierzyńcu. W barwnych kramach na ulicach Kościuszki i Senatorskiej sprzedawano niegdyś m.in. piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki czy drewniane zabawki i figurki. Wierzono, że niektóre emausowe pamiątki, jak np. gliniane dzwonki, mają moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście.

Czytaj też: Oświęcim: Bułgar przez osiem lat zmuszał do prostytucji! Został aresztowany

W tym roku Targi Wielkanocne na Rynku Głównym, odpusty (Emaus na Salwatorze, oraz na ul. Prostej i na ul. Poległych w Krzesławicach) oraz tradycyjna Rękawka zostały odwołane tuż przed świętami z uwagi na wzrost zakażeń koronawirusem i wprowadzone w związku z tym obostrzenia. Miasto chce jednak pomóc przedsiębiorcom, którzy zaopatrzyli się już w niezbędne produkty, licząc na to, że jarmarki i odpusty mimo pandemii się odbędą. Z tego powodu planuje jarmarku Zwierzyniecki. Wydarzenie planowane jest w pobliżu krakowskich Błoń. Jarmark Zwierzyniecki (jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna) odbędzie się w pierwszy weekend majowy, 1-2 maja na al. Focha.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE