Kraków pod wodą. Ponad tysiąc interwencji. Serafa zalała Bieżanów

2021-08-06 7:47
Podtopiło Kraków
Autor: Łukasz Gągulski Podtopiło Kraków

W Krakowie i powiecie krakowskim strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku z intensywnymi opadami deszczu. Najgorsza sytuacja panuje w dzielnicy Bieżanów, gdzie z koryta wystąpiła rzeka Serafa i zalała pobliskie ulice oraz budynki. Z kolei w powiecie krakowskim mieszkańcy gminy Zielonki zmagają się z wezbraną rzeką Białuchą.

Niestety sprawdziły się wczorajsze prognozy meteorologiczne dotyczące intensywnych opadów deszczu w Małopolsce. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w Krakowie i powiecie krakowskim strażacy otrzymali ponad tysiąc zgłoszeń związanych z utrudnieniami spowodowanymi przez ulewy. W Krakowie najgorsza sytuacja panuje w dzielnicy Bieżanów, gdzie z koryta wystąpiła rzeka Serafa i zalała pobliskie ulice i budynki. St. kpt. Bartłomiej Rosiek stwierdził w rozmowie z PAP, że obecnie poziom Serafy już się obniża, dzięki temu, że opady są mniej intensywne, niż te notowane w nocy. Akcja wypompowywania wody rozpocznie się, gdy woda jeszcze mocniej opadnie. W akcji ratowniczej w całym Krakowie uczestniczy ponad 100 strażaków, z czego około 40 strażaków zaangażowanych jest w rejonie Bieżanowa. - Nasze działania polegają na workowaniu piasku, dostarczaniu go mieszkańcom, którzy zabezpieczają posesje - powiedział PAP st. kpt. Bartłomiej Rosiek z KM PSP Kraków.

PRZECZYTAJ: Ta powódź zabiła 55 osób. Fala szła przez Polskę przez tydzień

Z kolei w powiecie krakowskim najbardziej dotknięta powodzią została gmina Zielonki. Z koryta wystąpiła tam rzeka Białucha. Zalała ona drogę wojewódzką 794, która – według relacji strażaków – powinna być już przejezdna. Ulewy spowodowały również utrudnienia w ruchu pociągów. Jak informuje PAP, PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały w piątek (6 sierpnia) rano, że na trasie z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą w nocy wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie terenu obok toru. Ze względów na bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą:

  • Przewozy regionalne, Polregio - komunikacja zastępcza na odcinku Chabówka – Zakopane
  • PKP Intercity - za dwa pociągi zastępcza komunikacja autobusowa – pociąg Karpaty relacji Gdynia – Zakopane (ZKA na odc. Chabówka – Zakopane) i pociąg Witkacy relacji Gdynia - Zakopane (ZKA na odcinku Zakopane – Kraków).

ZOBACZ: Kolonie jak z koszmaru. Dzieci biły się i płaciły haracz. Rodzice wstrząśnięci

Sonda
Czy sprawdzasz na bieżąco ostrzeżenia IMGW?
Rocznica śmierci Andrzeja Leppera
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE