Krakowski Bieżanów zalany przez rzekę Serafę

i

Autor: Kuba Paduch

Kraków. Specjalny system ostrzeże mieszkańców Bieżanowa przed powodzią

2021-09-29 11:47

System ostrzegania mieszkańców Bieżanowa przed powodzią pomyślnie przeszedł testy i zaczął działać. Aby z niego skorzystać należy dopisać swój numer telefonu do bazy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK. Mieszkańcy za pomocą SMS-ów będą informowani, gdy poziom wody w zbiorniku w Bieżanowie osiągnie stan alarmowy.

Krakowski magistrat poinformował o uruchomieniu specjalnego systemu ostrzegania o zagrożeniu powodziowym w Bieżanowie. System pomyślnie przeszedł fazę testów i rozpoczął działalność. Powiadomienia o osiągnięciu stanu alarmowego przez wodę zgromadzoną w bieżanowskim zbiorniku będą wysyłane SMS-ami. Mieszkańcy mogą dołączyć do systemu ostrzegania poprzez wysłanie swojego numeru telefonu do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK pod adres mailowy: oc.umk@um.krakow.pl. Z analiz wynika, że od momentu pojawienia się stanu alarmowego, całkowite napełnienie zbiornika może nastąpić w ciągu około 1,5 godziny, co w konsekwencji oznacza także gwałtowny wzrost poziomu rzeki Serafy.

PRZECZYTAJ: Koronawirus, 29 września. Ile jest zakażeń w Małopolsce? [RAPORT KORONAWIRUS 29.09.2021]

To nie jedyna forma ostrzegania przez zagrożeniem powodziowym w Bieżanowie. Przy miejscowej remizie OSP zostanie uruchomiona syrena alarmowa, która poprzez emisję komunikatu głosowego będzie informować o groźbie powodzi. Podobne zadanie otrzymała straż miejska. Funkcjonariusze tej formacji mają ostrzegać mieszkańców przy pomocy urządzeń zamontowanych na radiowozach. Informacja o zagrożeniu powodziowym dla terenu Bieżanowa została również dodana do aplikacji „O!strzegator”.

ZOBACZ: Gigantyczny nabór do policji w Krakowie

Sonda
Czy ucierpiałeś kiedyś w wyniku powodzi?
Ruszył proces właściciela agresywnych psów, ktore rozszarpały 12-letniego Kamila w Przemyślu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE