Kraków: SZCZĄTKI noworodków i małych dzieci w centrum miasta! Do kogo należały? [WIDEO]

2020-01-17 16:38 Michał Michalak
Kraków: SZCZĄTKI noworodków i małych dzieci w centrum miasta! Do kogo należały? [WIDEO]
Autor: Zygmunt Put Zetpe0202/CC BY-SA 4.0/Pixabay.com Szczątki noworodków i małych dzieci znaleziono na placu św. Ducha w Krakowie, zdj. archiwalne

Szczątki noworodków i małych dzieci znaleziono w trakcie prac rewitalizacyjnych na placu Św. Ducha w Krakowie. Najprawdopodobniej pochodzą z okresu XVII-XIX w., gdy w tym miejscu istniał tzw. cmentarz podrzutków. Został on zlikwidowany w czasie austriackiego zaboru. W związku z odkryciem wszelkie prace budowlane zostały wstrzymane, a na miejscu pojawili się archeolodzy.

O znalezieniu szczątków noworodków i małych dzieci poinformowała strona internetowa urzędu miasta. Przeprowadzona wcześniej kwerenda historyczna już wcześniej sugerowała, że na placu Św. Ducha w Krakowie, gdzie trwają prace rewitalizacyjne, może dojść do podobnego odkrycia. Sprawę zna już Małopolski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, dlatego roboty budowlane w tym miejscu zostały wstrzymane.

Szczątki noworodków i małych dzieci pochodzą najprawdopodobniej z okresu XVII-XIX w. gdy istniał tu tzw. cmentarz dla podrzutków. Został zlikwidowany w czasie zaboru austriackiego.