Krakowianie testują smog za pomocą wacików [AUDIO]

2017-01-22 15:00 Marcin Kozielski
Test białego wacika
Autor: pixabay.com/stevepb Test białego wacika

Test białego wacika w Krakowie staje się coraz bardziej popularny.

Smog w Krakowie od lat nie daje za wygraną. Przeprowadzono mnóstwo badań potwierdzających szkodliwy wpływ złego powietrza na mieszkańców. Jednym z najnowszych i zyskujących coraz większą popularność jest test białego wacika. Wystarczy przyłożyć go do rury włączonego odkurzacza u siebie w domu, a później na zewnątrz i porównać efekt - zrobiliśmy ten test zgodnie z zaleceniami i rzeczywiście kupimy do domu oczyszczacz powietrza - mówi Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Nie jest to żadna metoda badawcza, to raczej takie domowe doświadczenie, które dokładnie obrazuje, czym naprawdę oddychamy - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Wacik po uruchomieniu odkurzacza szybko robi się czarny. To na nim osadzają się pyły, które powodują smog w Krakowie. Zdaniem twórców testu odkurzacz przez 5 minut wciąga mniej więcej tyle powietrza, ile człowiek wdycha przez trzy dni.

Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE