Krakowska młodzież chce dać niewidomym i niedowidzącym dzieciom lepszy start w przyszłość [AUDIO]

2020-01-14 14:54 Kuba Paduch, Radio ESKA
Krakowska młodzież chce dać niewidomym i niedowidzącym dzieciom lepszy start w przyszłość [AUDIO]
Autor: Zespół "Sto na start" Tak prezentują się pierwsze egzemplarze innowacyjnych książek.

Licealiści z Krakowa chcą pomóc dzieciom z niepełnosprawnościami wzroku. Ich pomysł jest rewolucyjny w skali Świata, ale potrzebują na niego pieniędzy, dlatego zorganizowali zbiórkę.

100 książek dla niewidomych i niedowidzących dzieci na start w lepszą przyszłość. Grupa krakowskich licealistów zorganizowała zbiórkę pieniędzy na wydruk książek w innowacyjnej technologii. Warstwowy Druk Ultrafioletowy pozwala na stworzenie w książkach specjalistycznych przestrzennych i dotykowych obrazów. Takich książek nie drukuje jeszcze nikt na Świecie.

Poprzez precyzyjny druk natryskowy, można je projektować dokładnie tak jak się chce. Wszystkie ilustracje są ciekawe poprzez swoje różne struktury, bo strukturę można wybrać dowolną, dowolną wysokość, grubość - mówi lider zespołu licealistów Matusz Badura.

Książki wydrukowane tą metodą, według badań ich autorki, doktorantki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, bardzo pomagają w rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami wzroku.

Mogą rozwijać takie umiejętności jak kreatywność, wyobraźnia, również przestrzenna. Dzięki temu mają dużo łatwiej w przyszłości, na przykład jeśli chodzi o poruszanie się czy zwyczajny rozwój umiejętności manualnych - mówi członkini zespołu Ola Graca.

Licealiści chcą wydrukować 100 książek, z których skorzysta 1 000 dzieci. Potrzebują w tym celu 35 000 złotych. Do tej pory młodzieży udało się zebrać 1 700, więc do celu jeszcze daleko. Zachęcamy by wesprzeć zbiórkę na portalu zrzutka.pl, pod hasłem "Wydrukujmy razem innowacyjne książki dotykowe!"

Sto książek na start dla tysiąca niepełnosprawnych dzieci. Posłuchaj wywiadu Kuby Paducha: