Krakowskie przekupki zostaną uhonorowane pomnikiem. Figura stanie na fasadzie Pałacu Krzysztofory

2020-07-07 7:10 ŁM
Pałac Krzysztofory
Autor: - Pałac Krzysztofory

Przy placu Szczepańskim powstanie nowy pomnik. Będzie to figura przedstawiająca krakowską przekupkę. To pomysł pracowników Muzeum Krakowa, którzy chcą upamiętnić kobiety zasłużone dla funkcjonowania miasta. Pomnik stanie na fasadzie Pałacu Krzysztofory.

- Plac Szczepański był dawniej targiem warzywnym. Tam przyjeżdżały kobiety z okolic Krakowa. Kupowały wcześniej na wsi produkty rolne i przywoziły do miasta, gdzie sprzedawały mieszczanom te warzywa z odpowiednią marżą, bo na tym zarabiały - mówi Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa.

Odsłonięcie figury przekupki planowane jest na czerwiec przyszłego roku wraz z otwarciem po remoncie Pałacu Krzysztofory.

- Ona się znajdzie na budynku w tej części nadbudowanej, którą pięć lat temu oddaliśmy do użytku Krakowian, na rogu sali Miedzianej. Tam w zimie zawsze była choinka i myśleliśmy, że to jest idealne miejsce by postawić coś na stałe - dodaje Krzysztof Haczewski. 

Konkurs na rzeźbę przekupki zostanie ogłoszony dopiero gdy Muzeum rozstrzygnie konkurs na figurę św. Krzysztofa, która również ma się pojawić na fasadzie Pałacu Krzysztofory.

Tłumy Krakowian po zaświadczenia do głosowania. Mówi Tomasz Kociołek, dyrektor WSA UM w Krakowie:
10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.