Małopolska. Będzie zmiana deklaracji w sprawie LGBT. Usuną ten zapis

2021-09-22 13:54
Demonstracja LGBT i narodowców na krakowskim Rynku
Autor: Daniel Szura

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski zapowiedział dzisiaj (22 września), że sejmik zmieni deklarację w sprawie LGBT. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, usunięte zostaną "wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT". Takie działanie ma pozwolić na odblokowanie konsultacji w sprawie programu REACT-EU.

Na dzisiejszej (22 września) konferencji prasowej marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski zapowiedział zmianę deklaracji sejmiku w sprawie LGBT. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, projekt nowelizacji jest przygotowywany i zostanie przedstawiony na sesji sejmiku w dniu 27 września. Zmiany mają pozwolić na odblokowanie konsultacji w sprawie programu REACT-EU. Środki pochodzące z tego programu są przeznaczone między innymi na służbę zdrowia. Podczas konferencji Witold Kozłowski zapowiedział, że z deklaracji zostaną usunięte "wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT". Utrzymane mają być natomiast zapisy odnoszące się do "tysiącletniej tradycji narodu i państwa polskiego, ale i wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności". Przypomnijmy, że w sierpniu sejmik województwa małopolskiego utrzymał w mocy kontrowersyjną deklarację.

PRZECZYTAJ: Wadowice. Chuligański atak na biuro B. Szydło. Padły mocne oskarżenia

Jak informuje PAP, władze Małopolski do 14 września miały czas, aby odpowiedzieć na list ostrzegający Komisji Europejskiej przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały z 2019 roku w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych. W odpowiedzi małopolski samorząd zaznaczył, że przeciwdziałaniem dyskryminacji ma się zająć nowo powołany pełnomocnik oraz rada ds. równego traktowania i praw rodziny. Taka odpowiedź okazała się jednak niewystarczająca, ponieważ KE nadal oczekiwała korekty uchwały sprzed dwóch lat. Samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym sekretarz stanu Waldemar Buda przypomniał o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd i orientację seksualną.

ZOBACZ: Ojciec śmiertelnie pobitego na Krupówkach Mateusza zabiera głos. Mocne słowa!

Sonda
Czy uchwała sejmiku małopolskiego w sprawie LGBT powinna zostać uchylona?
EKG 2021 JERZY BUZEK - Jerzy Buzek: boje się, że PiS wyprowadzi nas z Unii Europejskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE