Małopolska. Kolejny sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy. 52-latek okradziony metodą "na kryptowaluty"

kryptowaluty
Autor: MichaelWuensch/cc0/pixabay kryptowaluty

Liczył na łatwy zarobek, a stracił 4,5 tysiąca złotych. 52-letni mieszkaniec powiatu suskiego uwierzył oszustowi, który obiecywał mu odsetki od zysków z handlu kryptowalutami i udostępnił złodziejowi możliwość przejęcia kontroli nad kontem bankowym. To kolejny i coraz popularniejszy sposób przestępców na wyłudzanie pieniędzy. Na początku tego roku w identycznych okolicznościach mieszkanka powiatu suskiego straciła 25 tysięcy złotych, niewiele mniejsza suma zniknęła z konta innego mężczyzny z tego samego powiatu.

52-latek z powiatu suskiego oszukany metodą "na kryptowaluty"

Na terenie powiatu suskiego to już kolejne oszustwo metodą "na kryptowaluty". Tym razem ofiarą przestępcy padł 52-letni mężczyzna. Otrzymał on telefon rozpoczynający się od +44 (numer kierunkowy przypisany Wielkiej Brytanii) z informacją, że w łatwy sposób może zarobić pieniądze. Oszust zaoferował wypłatę odsetek od zysków pochodzących z handlu kryptowalutami, w zamian poprosił o zainstalowanie na komputerze odpowiedniego oprogramowania, które miało ułatwić dokonywanie przelewów. Mężczyzna nieopatrznie uwierzył w zmyśloną historię i postąpił zgodnie z życzeniem tajemniczego "inwestora", tym samym umożliwiając mu zdalnie kontrolowanie komputera. Dzięki temu oszust po zalogowaniu się przez 52-latka do bankowości internetowej mógł bez jego wiedzy i zgody zlecić wypłatę pieniędzy na własne konto. Mieszkaniec powiatu suskiego stracił w ten sposób 4,5 tysiąca złotych. 

PRZECZYTAJ: Kraków. Szczepienie na koronawirusa w czasie majówki bez umawiania wizyty. Którą szczepionkę dostaną pacjenci?

W identyczny sposób okradzione zostały dwie inne osoby z powiatu suskiego. Na początku tego roku z konta jednej z nich zniknęły 22 tysiące złotych, natomiast druga z ofiar oszusta straciła 25 tysięcy złotych. Policja apeluje o ostrożne podchodzenie do tego typu propozycji łatwego zarobku. Pod żadnym pozorem nie wolno udostępniać obcym osobom danych logujących do kont bankowych, ani instalować na własnym sprzęcie polecanych przez nich aplikacji i programów! Zazwyczaj służą one do przejmowania kontroli nad komputerem, czy telefonem. Lekceważenie zasad cyberbezpieczeństwa może skutkować utratą własnych oszczędności.

ZOBACZ: Kraków: Pułapka na Ruczaju zdaje egzamin. Złapało się już osiem dzików

Czy odpowiedzą za morderstwo?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE