Matura próbna 2021 z angielskiego rozszerzonego. OPINION ESSAY załamał wielu. Co to takiego?

2021-03-08 12:42 Marek Targoński
Matura próbna 2021 z angielskiego rozszerzonego. OPINION ESSAY załamał wielu. Co to takiego?
Autor: Pixabay/3844328

Matura próbna 2021 z angielskiego rozszerzonego wywołała wiele stresu i emocji. O ile zadania zamknięte i słuchanie zostało przez wielu uczniów ocenione jako dość łatwe, o tyle pozostałe zadania otwarte i wypracowanie… dla wielu było wyzwaniem. Opinion essay, który mieli stworzyć uczniowie na maturze próbnej 2021 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, załamał wielu. Jak powinien wyglądać opinion essay? Co to za rozprawka? Jak ją napisać?

Matura próbna 2021 z angielskiego rozszerzonego zaczęła drugi tydzień maratonu egzaminów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W poniedziałek, 8 marca o godz. 9.00, uczniowie wielu szkół w Polsce zmierzyli się z maturą próbną 2021 z angielskiego rozszerzonego. Musieli też napisać wypracowanie: artykuł albo rozprawkę opinion essay. I tu dla wielu zaczęły się schody.

Matura próbna 2021 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Wszystkie zadania znajdziesz tutaj: Matura próbna 2021: Język ANGIELSKI rozszerzony. Odpowiedzi i arkusze sprawdzisz TUTAJ [ARKUSZE CKE] oraz w galerii poniżej. Jednym z tematów wypracowania była rozprawka opinion essay. Co to takiego?

Sugerowane odpowiedzi i arkusze CKE z matury próbnej 2021 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym znajdziesz w poniższej galerii.

Matura próbna 2021 z rozszerzonego angielskiego. Tematy wypracowań

Maturzyści, którzy zdawali próbny egzamin CKE 2021 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, musieli wybrać jeden z tematów wypracowań.

  1. Czy teatr może być dziś atrakcyjny dla młodzieży? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoją opinię na ten temat, uwzględniając argumenty odnoszące się do repertuaru i dostępności tej formy kultury.
  2. W Twojej miejscowości odbyła się kampania „Smart Stop”, która miała zwrócić uwagę na problem, jakim jest korzystanie z telefonów komórkowych przez uczestników ruchu drogowego. Napisz artykuł do gazety internetowej, w którym zrelacjonujesz przebieg tej kampanii oraz przedstawisz swoją opinię dotyczącą jej skuteczności.

Zobacz też: Matura próbna 2021: Język angielski - poziom rozszerzony. Mamy sugerowane ODPOWIEDZI! Arkusze i komentarze [RELACJA NA ŻYWO]

Rozprawka opinion essay. Co to takiego?

Część uczniów wybrała rozprawkę. To forma, jaką uczniowie szkół średnich często ćwiczą przed maturą. Pozwala na dość swobodną prezentację naszych poglądów, ale prawidłowo napisana rozprawka opinion essay musi spełniać pewne zasady. Opinion essay – co to takiego?

Część uczniów dopiero po zakończeniu egzaminu zaczęła się zastanawiać nad tym, jaki rodzaj rozprawki powinni napisać. Uświadomienie sobie, że chodziło o opinion essay zaskoczyło i załamało wielu. O co chodzi?

OPINION ESSAY. Jak napisać rozprawkę? Matura próbna 2021

Opinion essay to jeden z najpopularniejszych typów rozprawki. Uczniowie, którzy przygotowują się do matury rozszerzonej z języka angielskiego, muszą go znać. Na maturze z rozszerzonego angielskiego piszemy albo rozprawkę „for and against”, a więc za i przeciw, albo właśnie słynny „opinion essay” czyli esej, w którym prezentujemy i argumentujemy własne, subiektywne zdanie na zadany temat.

Opinion essay powinien składać się ze wstępu, w którym prezentujemy swój pogląd. Później w głównej części rozprawki (rozwinięcie) przywołujemy konkretne argumenty i przykłady na obronę postawionej tezy. Warto podkreśli, że wyrażamy swoją subiektywną opinię, a jednocześnie odnosić się do argumentów osób, które mogą mieć np. inny pogląd. W zakończeniu podsumowujemy całą rozprawkę.

Matura 2021: Próbny egzamin z matematyki. Jak poszło maturzystom w Bydgoszczy?

Matura próbna 2021. Więcej o egzaminie CKE:

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE