Baza MPGO przy ul. Nowohuckiej w Krakowie

i

Autor: MPGO

MPGO od środka. Tak wygląda codzienne sprzątanie Krakowa od kuchni!

2019-11-12 9:50

Codziennie wczesnym rankiem ponad 220 pracowników Małopolskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami wyrusza flotą 80 samochodów ciężarowych w miasto, aby Kraków był czysty i... zobacz sam!

Z każdym kolejnym dniem przekonujemy się coraz bardziej, jak wiele produkujemy śmieci. Ktoś jednak musi je posprzątać, a załadowane po brzegi kontenery same się nie wypróżnią. To dlatego, gdy nad bazą MPO Kraków wschodzą pierwsze promienie słońca - na drogi wyrusza ponad 200 pracowników, którzy przez kolejne osiem godzin będą odbierać odpady wyprodukowane przez mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków. 

Tak działa krakowskie MPGO

i

Autor: MPGO

Nowoczesna flota

Do dyspozycji przedsiębiorstwa jest aż 80 nowoczesnych pojazdów, które ułatwiają odbiór śmieci. Brygady, które wyruszają z bazy przy ulicy Nowohuckiej 1 punktualnie o 6 rano udają się w różne części miasta. Cztery z nich jadą do ścisłego centrum - do Rynku Głównego oraz przyległych ulic. Dwie zajmują się odbiorem zmieszanych odpadów komunalnych, natomiast dwie pozostałe zabierają śmieci posegregowane - kartony, makulaturę, plastik i tworzywa sztuczne, metal, szkło, czy odpady biodegradowalne. 

O tym jak ważna jest prawidłowa segregacja śmieci pisaliśmy m.in. tutaj

Wystarczy bowiem tylko przez chwilę pomyśleć, by dojść do wniosku, że każdego dnia produkujemy dziesiątki odpadów. Plastikowe kubki, kartony po mleku czy sokach, woreczki foliowe, metalowe puszki czy butelki po napojach - można tak wymieniać bez końca. Niemal wszystkie przedmioty, których używamy na co dzień, są wykonane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, czyli z tworzyw sztucznych, szkła, papieru czy metalu. Odpowiednio posegregowane przestają być odpadami, a stają się wartościowym surowcem i mogą posłużyć do produkcji nowych artykułów – butelek, odzieży, ławek w parku czy gazet.

Wykorzystując je ponownie oszczędzamy energię i środowisko naturalne. Dlatego właśnie mieszkańcy powinni znać zasady segregacji odpadów i stosować je na co dzień.

Centrum Ekologiczne Barycz w Krakowie

i

Autor: MPGO

Co dalej dzieje się z odpadami?

Gdy śmieciarki MPGO zapełnią się odpadami segregowanymi - trafiają do Centrum Ekologicznego Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40 zarządzanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Do ogromnej hali sortowni trafiają wszystkie segregowane śmieci zebrane w stolicy Małopolski. W hali tej przygotowywane są one do ponownego zagospodarowania - w trosce o czyste i ekologiczne środowisko. 

Z kolei odpady komunalne przewożone są do Ekospalarni przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Tam śmieci są spalane, a podczas całego procesu produkowana jest energia cieplna i elektryczna, które następnie trafiają do systemów miejskich. Krakowska Ekospalarnia w 2017 roku otrzymała tzw. zielone certyfikaty, poświadczające, że część produkowanej tu energii to energia zielona. 

Ekospalarnia Kraków

i

Autor: MPGO

Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami

MPGO to firma nowoczesna, niezawodna i elastyczna, dla której prowadzenie odpowiedzialnego biznesu z poszanowaniem zasad ekologii jest sprawą priorytetową. 

Przedsiębiorstwo posiada specjalistyczny sprzęt służący do odbioru odpadów komunalnych, zaplecze techniczne oraz biurowe wraz z doświadczoną w branży odpadów kadrą nowej Spółki gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej mpgo.krakow.pl

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki