Prace trwają

i

Autor: Materiały prasowe Prace trwają

Na Politechnice pracują nad lekiem na depresję! [AUDIO]

2017-02-25 19:00

To może być przełom w walce z depresją. Na Politechnice Krakowskiej trwają prace nad stworzeniem nowych leków na tę chorobę. Mają się lepiej wchłaniać i być może pomogą nie tylko na zaburzenia depresyjne.

Jeden lek ma pomóc w wielu przypadłościach. Głównym celem badań jest lekarstwo wspomagające walkę z depresją, ale niewykluczone, że dzięki niemu będzie można pomóc także pacjentom z innymi schorzeniami. Na przykład alzheimerem czy achizofrenią.

- Arylopiperazyny, którymi się zajmujemy, wykazują również inną aktywność. Mogą to być związki atrakcyjne w leczeniu chorób układów krążenia a także jako związki działające na różnego rodzaju drobnoustroje, czyli jako potencjalne antybiotyki - mówi kierowniczka zespołu badawcze pracującego nad lekiem Jolanta Jaśkowska.

Na Politechnice trwają przede wszystkim prace laboratoryjne. W całym projekcie uczestniczą też Instytut Farmakologii PAN w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj materiału naszej reporterki Ewy Sas:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE