Smog - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Najbardziej rakotwórcze powietrze w Nowym Targu i Suchej Beskidzkiej! Druzgocący ranking

2020-11-30 16:40

Właśnie został opublikowany ranking Polskiego Alarmu Smogowego, który przedstawia miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Niestety dwa miejsca na “podium” zajęły miasta z Małopolski. Najgorsza sytuacja pod względem zanieczyszczenia powietrza panuje w Nowym Targu, a trzecie zajęła Sucha Beskidzka.

Dzięki raportowi opublikowanemu przez Polski Alarm Smogowy wiemy, w których polskich miastach jakość powietrza jest najgorsza. Miasta z Małopolski znajdują się niestety bardzo wysoko w niniejszym rankingu.

W rankingu znaleźć możemy miasta, w których zanieczyszczenie powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu jest najwyższe oraz liczbę dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Niestety w pierwszym przypadku niechlubne pierwsze miejsce zajął Nowy Targ. Na trzecim miejscu znalazła się natomiast Sucha Beskidzka.

Pod względem liczby dni w roku, w których stężenie pyłu jest wysokie, najwyżej znajduje się Pszczyna. W tym mieście aż 106 dni w roku jest rakotwórczych. Na trzecim miejscu jest Nowy Targ (88), na piątym Zabierzów (83), na ósmym Sucha Beskidzka (77), a “dziesiątkę” zamyka Skawina (70).

- To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS – i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia - dodaje.

Strajk Kobiet w Krakowie w 102. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki