Edward Dobrzański

i

Autor: DAMIAN KLAMKA/EAST NEWS Edward Dobrzański

Ogromna strata

Nie żyje aktor Edward Dobrzański. Wykształcił wiele gwiazd polskiej sceny. "Człowiek, który kochał teatr i studentów"

2022-10-02 11:24

Nie żyje Edward Dobrzański, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Był cenionym artystą i szanowanym wykładowcą akademickim. O śmierci artysty poinformowała m.in. uczelnia, z którą był związany i Związek Artystów Scen Polskich. Edward Dobrzański miał 93 lata.

"Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałego aktora Teatru Starego w Krakowie, wykładowcy akademickiego, wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - Prof. Edwarda Dobrzańskiego" - poinformował w niedzielę, 2 października Związek Artystów Scen Polskich. "Człowiek, który z oddaniem i wielkim sercem pracował dla naszej społeczności. Człowiek, który kochał Teatr i studentów! Cześć Jego pamięci!" - czytamy na facebookowym profilu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, z którą Edward Dobrzański był związany przez wiele lat. Był m.in. prorektorem i wieloletnim dziekanem Wydziału Aktorskiego. Wykształcił wielu wybitnych polskich aktorów, m.in. Annę Seniuk, Annę Dymną, Dorotę Segdę, Ewę Kasprzyk, Jana Nowickiego, Wojciecha Pszoniaka, Bogusława Lindę i Jerzego Stuhra.

Edward Dobrzański współpracował m. in. z Krzysztofem Kieślowskim i Andrzejem Wajdą. Miał na koncie wiele ról teatralnych, filmowych i serialowych. Można było podziwiać go m.in. w serialach:

  • "Modrzejewska",
  • "Z biegiem lat, z biegiem dni",
  • "Układ krążenia"

Zagrał też w filmach:

  • "Biały niedźwiedź",
  • "Na białym szlaku",
  • "Sól ziemi czarnej"
  • i "Perła w koronie".

Edward Dobrzański otrzymał wiele nagród i odznaczeń: Odznakę tysiąclecia, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznakę za zasługi dla Krakowa.

QUIZ. Słynne cytaty z polskich filmów. Powinieneś znać je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Pukał do drzwi i pytał: "Czy jest tu jakiś cwaniak?", po czym nakazywał dać sobie "piątaka". W jakim filmie?
Niespodziewane śmierci gwiazd polskiego kina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają